Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda contraventionala firma
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda contraventionala firma

Societatea X a fost sanctionata contraventional pentru parcare neregulamentara a autoturismului, in baza unei HCL a Primariei.
Sanctiunea nu a fost stabilita in baza unei proces verbal de constatare a contraventiei, ci in baza unei instiintari de plata.
Este legal aplicata aceasta amenda?
Nu ar trebui amendat utilizatorul(contravenientul)?
Daca a fost aplicata in lipsa acestuia este legala deorece se sanctioneaza proprietarul. Si daca era prezent acesta putea solicita sa fie sanctionat pe firma dar era mentionat ca si utilizator in acel moment.
Deci doar pentru consideretul ca o persoana juridica sau fizica este proprietar se poate aplica o sanctiune contraventionala?
Chiar daca esti nevinovat poti fi sanctionat contraventional?
De multe ori nu exista identitate de persoana intre contravenient si proprietar!
Mai ales in cazuri de genul acesta sunt aplicate amenzi direct proprietarului.
In cazul in care proprietarul este o persoana juridica atunci contravenientul poate solicita aplicarea sanctiunii catre firma deoarece masina este instrainata cu buna stiinta.
Daca ati observat procesele verbale cuprind paragrafe si pentru persoana fizica si pentru persoana juridica. Foarte multe au fost contestate in instanta pe motiv de nulitate absoluta pentru ca in ele au fost mentionati doar soferii nu si societatea care este de altfel si proprietarul masinii.
Cei de la politia comunitara nu au de unde sa stie cine este proprietarul daca masina este gasita parcata neregulamentar.... normal ca eu iau date autoturismului si se intocmeste pv pe numele celui care apare in evidentele lor. Este cazul similar celor care au circulat fara rovigneta si au primit amenzile acasa.
Insurance Logistics Team, Consultant asigurari