avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... SC amendata pt. parcat masina pe spatiul verde - ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

SC amendata pt. parcat masina pe spatiul verde - posibil?

O societate comerciala poate fi sanctionata contraventional de catre Politia Comunitara pentru ca a parcat masina pe spatiul verde? Procesul verbal a fost intocmit in lipsa si fara martori intrucat "nimeni nu a vrut sa-si decline calitatea de martor". Probabil au facut poze la masina.

Intrebari:
-nu trebuia sanctionata persoana fizica care conducea masina?
-eventualele fotografii pot fi folosite? Fac ele dovada ca la data respectiva masina era pe iarba?
-e credibila imprejurarea ca nici un martor nu a vrut sa semneze in conditiile in care era trafic intens de populatie la acea ora prin locul respectiv?
Art.16 OG/2/2001
(6) In situatia in care contravenientul este persoana juridica in procesul-verbal se vor face mentiuni cu privire la denumirea, sediul, numarul de inmatriculare in registrul comertului si codul fiscal ale acesteia, precum si datele de identificare a persoanei care o reprezinta;
Art. 19. - (1) Procesul-verbal se semneaza pe fiecare pagina de agentul constatator si de contravenient. In cazul in care contravenientul nu se afla de fata, refuza sau nu poate sa semneze, agentul constatator va face mentiune despre aceste imprejurari, care trebuie sa fie confirmate de cel putin un martor. In acest caz procesul-verbal va cuprinde si datele personale din actul de identitate al martorului si semnatura acestuia.
Oameni buni, stiu sa citesc si eu. Va rog nu mai dati raspunsuri de dragul de a raspunde. Eu intreb pe caz concret daca poate SC sa fie amendata si mi se raspunde ca atunci cand se da amenda la o sc, pv trebuie sa contina datele de identificare ale acesteia. Bineinteles ca le contine.

Si daca am precizat motivul pentru care nu exista martori, inseamna ca am citit ca trebuie sa existe o explicatie pentru asta.

Va rog raspundeti daca stiti.
1.persoana juridica poate sa fie sanctionata;
2.fotografiile pot face dovada ca masina era parcata pe spatiul verde;
3. nu este incredibila imprejurarea ca niciun martor nu a vrut sa semneze(nu poate cineva sa fie obligat sa semneze) iar afirmatiile dvs conform carora "era trafic intens si zona populata"...nu stau in picioare!
kimbao a scris:

Oameni buni, stiu sa citesc si eu. Va rog nu mai dati raspunsuri de dragul de a raspunde. Eu intreb pe caz concret daca poate SC sa fie amendata si mi se raspunde ca atunci cand se da amenda la o sc, pv trebuie sa contina datele de identificare ale acesteia. Bineinteles ca le contine.

Si daca am precizat motivul pentru care nu exista martori, inseamna ca am citit ca trebuie sa existe o explicatie pentru asta.

Va rog raspundeti daca stiti.


Din nefericire pentru dvs.procesul verbal este legal intocmit.
Puteti formula contestatie la instanta competenta teritorial in termen de 15 zile de la [rimirea acestuia,daca puteti dovedi fatul ca acele consemnari din acesta sunt icnorecte sau daca este completat gresit,in sensul invocarii cauzelor de nulitate pre.de art.16,17,34 din OG nr.2/2001
Stiu ca, la modul generic, o SC poate fi sanctionata contraventional. Intrebarea mea era daca poate fi sanctionata pentru ca o anumita persoana a parcat acea masina pe spatiul verde. Concret, daca pe aceasta imprejurare, SC poate avea calitatea de subiect activ. Nu ar fi trebuit ca Politia comunitara sa emita o adresa proprietarului masinii si sa amendeze pe cel care a savarsit abaterea? Mi-ar place si o argumentare.

Relativ la traficul pietonal intens care era la acea ora, am gasit pe internet suficiente spete in care pv de contraventie era anulat intrucat nu era verosimila consemnarea agentului constatator ca nu a putut gasi martori, in conditii de trafic intens.

Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Amenda contraventionala firma Matei Eugen Marius Matei Eugen Marius Societatea X a fost sanctionata contraventional pentru parcare neregulamentara a autoturismului, in baza unei HCL a Primariei. Sanctiunea nu a fost stabilita ... (vezi toată discuția)
Amenda trecere pe rosu dupa depasirea semaforului pe culoarea verde AdrianCr AdrianCr Buna ziua, Am fost sanctionat cu amenda si suspendarea permisului si amenda in urmatoarea situatie: Ma aflam a 3-a masina la semafor si doream sa virez ... (vezi toată discuția)
Plangere impotriva procesului verbal de contraventie pentru ridicare auto razvanmitre razvanmitre Buna ziua! Astazi mi-au ridicat masina in sectorul 1 de pe bulevardul kiseleff, si as avea cateva intrebari: In primul rand motivul ridicari este ... (vezi toată discuția)