Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda parcare persoana juridica
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda parcare persoana juridica

Buna ziua.
Am parcat neregulamentar in alta localitate fara sa-mi dau seama (eu sofer persoana fizica) cu masina firmei.
Firma a primit o invitatie din partea politiei "sa se prezinte" la politia din localitatea unde am parcat neregulamentar pentru ca autoturismul propietatea firmei a parcat neregulamentar.
Intrebarea este urmatoarea: poate firma sa fie sanctionata daca nu se prezinta avand in vedere ca amenzile de circulatie se aplica soferului care a incalcat legislatia nu proprietarului masinii ?
ony short, utilizator
Poate, ia amendă pentru necomunicat date. Amenzile pentru persoane juridice sunt mult mai mari.