Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensia de invaliditate constituie stagiu?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensia de invaliditate constituie stagiu?

sunt in pensie de invaliditate gradul 3 si as dori sa imi raspundeti daca aceasta se considera vechime in munca indiferent de gradul in care sunt pensionata.
va multumesc
Orice tip de pensie nu este considerata vechime in munca ... perioada cat se beneficiaza de pensie de invaliditate este considerata stagiu de cotizare care se ia in considerare la pensia pentru limita de varsta...
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 49
(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

a) a beneficiat de pensie de invaliditate;

2. Cand veti iesi la pensie de limita de varsta se va lua in calculul stagiului de cotizare si perioada in care ati beneficia de pensie de invaliditate.