Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... registrul general de evidenta a salariatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

registrul general de evidenta a salariatilor

Este totusi obligatoriu registrul general de evidenta a salariatilor?am inteles de la unii comercianti ca nu s-a aplicat inca in practia.va multumesc
Este obligatoriu din data de 01.01.2007 ... odata cu intrarea in vigoare a HG nr.161/2006 abrogata, in prezent, prin HG nr.500/2011.

Sunt amenzi foarte mari daca angajatorii sunt gasiti fara un astfel de regsitru ...
am inteles de la unii comercianti

HG 500/2011 - art.2 (2) Fiecare angajator are obligatia de a infiinta si transmite la inspectoratul teritorial de munca un registru general de evidenta a salariatilor si de a-l prezenta inspectorilor de munca, la solicitarea acestora.
Profesiunea va obliga sa aveti alte surse, legale, de informare sau de pregatire continua.
Inainte de intrarea in vigoare a Hg nr.500/2011 a existat si alte prevederi referitoare la registrul de evidenta al salariatilor , si anume : HG nr.161/2006, H.G.nr. 247/2003