avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... registrul general de evidenta a salariatilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

registrul general de evidenta a salariatilor

Este totusi obligatoriu registrul general de evidenta a salariatilor?am inteles de la unii comercianti ca nu s-a aplicat inca in practia.va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:18, 24 Decembrie 2011
Este obligatoriu din data de 01.01.2007 ... odata cu intrarea in vigoare a HG nr.161/2006 abrogata, in prezent, prin HG nr.500/2011.

Sunt amenzi foarte mari daca angajatorii sunt gasiti fara un astfel de regsitru ...
am inteles de la unii comercianti

HG 500/2011 - art.2 (2) Fiecare angajator are obligatia de a infiinta si transmite la inspectoratul teritorial de munca un registru general de evidenta a salariatilor si de a-l prezenta inspectorilor de munca, la solicitarea acestora.
Profesiunea va obliga sa aveti alte surse, legale, de informare sau de pregatire continua.
Inainte de intrarea in vigoare a Hg nr.500/2011 a existat si alte prevederi referitoare la registrul de evidenta al salariatilor , si anume : HG nr.161/2006, H.G.nr. 247/2003

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Registru evidenta salariati teo.madalina teo.madalina Mai este obligatoriu registrul de evidenta al salariatilor scris de mana, daca il avem pe cel electronic/ (vezi toată discuția)
Registrul salariatilor cantorcorina cantorcorina Va rog sa-mi spuneti daca pe langa de registrul electronic de evidenta a salariatilor mai trebuie tinut un registru de evidenta a salariatilor in format scris ... (vezi toată discuția)
Model de decizie de radiere a unei sanctiuni disciplinare ? 22.08.2009 22.08.2009 1.Va rog frumos daca are cineva un model de decizie privind radierea unei sanctiuni disciplinare ? In afara de decizia de radiere mai trebuie ... (vezi toată discuția)