Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... obligare angajator plata obligatii salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

obligare angajator plata obligatii salariale

Buna ziua,
va rog daca poate cineva sa-mi rapsunda. Am lucrat la o firma un an si jumatate fara ca aceasta sa-mi plateasca darile pt salarii(ale salariatului si ale angajatorului).
1-ce modalitati am de a obliga angajatorul sa plateasca?
2-aceste sume se prescriu? care este perioada?
3-daca firma a falimentat, ce posibilitati am? unde pot afla modul cum s-a incheiat lichidarea si daca la buget s-a recuperat ceva? conteaza asta la casa de pensii?
4-perioada neplatita este luata in calcul la pensie? era cindva 1/3 din perioada-mai e de actualitate?

Va multumesc
1. pentru a determina angajatorul sa execute atat obligatia de plata a salariului cat si a contributiilor catre bugetul de stat se impune actionarea acestuia in judecata (presupun ca detineti contr. individual de munca);
2. termenul de prescriptie pentru neplata obligatiilor salariale este de 3 ani, cat priveste plata contributiilor la bugetul de stat, pentru contributiile cu caracter de "stopaj la sursa" puteti solicita atragerea raspunderii penale;
3. pentru informatii privind insolventa societatii (falimentul) puteti solicita informatii la Registrul Comertului sau registratura/arhiva de sindic a instantei.;
- conteaza in masura in care acopera sumele datorate ;
4. nu
Pentru a va usura demersul juridic apelati la serviciile unui specialist
Succes!
av. Teslevici
va multumesc mult.