avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Versuri şi Epigrame A venit iar Craciunul
Discuție deschisă în Versuri şi Epigrame

A venit iar Craciunul

A venit iar Craciunul
Ca mereu, din strabuni,
Vom fi iar toti ca unul,
Si mai blanzi si mai buni!
...
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 09:07, 25 Decembrie 2011
Ca un bun prieten pe forum,,Va multumesc pentru sfaturile de impacare cu noi insine.. Va doresc atat Dv. cat si tuturor colaboratorilor de pe acest forum.. Sarbatori Fericite si La Multi Ani In 2012!"":vishenka:
~ Conținut șters la cerere ~
la noi a venit popa ( preotul )..acum 5 min!!!...m-am conformat:D
are asta vreo semnificatie sau.. asa se vine?
In ultimi ani, preotii au reluat obiceiul de a merge cu icoana in ajunul Craciunului. E obicei vechi, dar nu s-a mai tinut pe timpul comunistilor. E asemenea Iordanului cand vine preotul la boboteaza. SARBATORI FERICITE TUTUROR

VINO, MOS CRACIUN!:love:

E Craciun, se-aud colinde,
Glasuri multe de copii,
Sacul Mosului de-ar prinde,
L-ar goli de jucarii...

Si-n aceasta seara sfanta,
Mosul cel cu dalbe plete ,
Are-un gand ce il framanta:
Darul sa-l puna in ghete?

Nu in cizme sau papuci,
Mosule, chiar ai uitat?
Darurile sa le-aduci
La copii, pe perna-n pat.

Sau sub bradu-mpodobit,
Sa le pui, cu grija maare,
Sa nu te faci auzit,
Doar in soapta... o urare:

HO, HO, HO, CRACIUN FERICIT!








Alte discuții în legătură

Vine, vine mos craciun! Valeriu TUDOR Valeriu TUDOR Codrii mari de brad rasuna De un cantec vechi, strabun. Ecoul ii canta-n struna: Vine, vine Mos Craciun! (vezi toată discuția)
Scrisoare de la mos craciun Ares-3 Ares-3 Dragii mei, Anul acesta m-am hotărât să ascult şi dorinţele adulţilor. Am bântuit internetul câteva luni până m-am hotărât. Am ales ... (vezi toată discuția)
Craciun fericit!!!! Doina Elena Doina Elena Sper sa imi permita domnii administratori sa postez un mesaj de Sfintele Sarbatori. Cred ca fiecare simte nevoia sa transmita un gand bun celorlalti ... (vezi toată discuția)