Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... nivelul dobanzii legale
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

nivelul dobanzii legale

Ma puteti ajuta va rog sa aflu care a fost/este nivelul dobanzii legale pt anul 2007 si 2008. Va multumesc
Uite pe bnr, info financiar: [ link extern ]
Cadrul legal
- Ordonanta nr. 9/2000 privind nivelul dobanzii legale pentru obligatii banesti (Publicata in Monitorul Oficial, partea I nr. 26 din 25.01.2000);
- Legea nr. 356/2002 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 9/2000 privind nivelul dobanzii legale pentru obligatii banesti (Publicata in Monitorul Oficial, partea I nr. 425 din 18.06.2002).
Dobanda legala in materie comerciala
Dobanda legala se stabileste, in materie comerciala, la nivelul dobanzii de referinta a BNR.
Dobanda legala in materie civila
Dobanda legala se stabileste, in materie civila, la nivelul dobanzii de referinta a B.N.R., diminuat cu 20%.
Dobanda legala in relatiile de comert exterior
In relatiile de comert exterior sau in alte relatii economice internationale, atunci cand legea romana este aplicabila si cand s-a stipulat plata in moneda straina, dobanda legala este de 6% pe an.
Dobanda de referinta a BNR
Nivelul dobanzii de referinta a BNR, in functie de care se stabileste dobanda legala, este:
- cel din prima zi lucratoare a anului, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul I al anului in curs; si
- cel din prima zi lucratoare a lunii iulie, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul II al anului in curs.

Rata dobânzii de referinţă o gasesti unde a indicat mai sus Gabriela
Mersi mult pentru raspunsuri :)