avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... nivelul dobanzii legale
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

nivelul dobanzii legale

Ma puteti ajuta va rog sa aflu care a fost/este nivelul dobanzii legale pt anul 2007 si 2008. Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Cabinet Av. Irina Rosulescu , Avocat 10:57, 16 Octombrie 2008
Uite pe bnr, info financiar: [ link extern ]
Cadrul legal
- Ordonanta nr. 9/2000 privind nivelul dobanzii legale pentru obligatii banesti (Publicata in Monitorul Oficial, partea I nr. 26 din 25.01.2000);
- Legea nr. 356/2002 pentru aprobarea Ordonantei Guvernului nr. 9/2000 privind nivelul dobanzii legale pentru obligatii banesti (Publicata in Monitorul Oficial, partea I nr. 425 din 18.06.2002).
Dobanda legala in materie comerciala
Dobanda legala se stabileste, in materie comerciala, la nivelul dobanzii de referinta a BNR.
Dobanda legala in materie civila
Dobanda legala se stabileste, in materie civila, la nivelul dobanzii de referinta a B.N.R., diminuat cu 20%.
Dobanda legala in relatiile de comert exterior
In relatiile de comert exterior sau in alte relatii economice internationale, atunci cand legea romana este aplicabila si cand s-a stipulat plata in moneda straina, dobanda legala este de 6% pe an.
Dobanda de referinta a BNR
Nivelul dobanzii de referinta a BNR, in functie de care se stabileste dobanda legala, este:
- cel din prima zi lucratoare a anului, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul I al anului in curs; si
- cel din prima zi lucratoare a lunii iulie, pentru dobanda legala cuvenita pe semestrul II al anului in curs.

Rata dobânzii de referinţă o gasesti unde a indicat mai sus Gabriela
Mersi mult pentru raspunsuri :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dobanda legala blue2v blue2v buna ziua! am de recuperat o suma de bani de la o persoana fizica.procesul e pe rol,problema e ca am gasit mai multe formule de calcul al dobanzii legale si nu ... (vezi toată discuția)
Dobanda legala triton10 triton10 Buna ziua As vrea sa stiu care este dobanda legala pentru obligatiile comerciale si civile stabilite in valuta. Multumesc. (vezi toată discuția)
Calcul dobanda legala manuelle manuelle Buna ziua. Va prezint urmatoarea speta: sunt comerciant, am emis o factura in valoare de 2500 lei scadenta in 28 .11.2009. Plata mi s- facut in 07.07.2008. Cum ... (vezi toată discuția)