Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Curatelã
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Curatelã

In urma unui proces de obtinere a curatelei, instan?a a respins aceasta din motive pe care nu le în?eleg. Transcriu mai jos actul prin care se face acest lucru:

ROMÂNIA
JUDECÃTORIA IAªI SECŢIA CIVILÃ Dosar nr. 1111111/222/2011
ÎNCHEIERE
ªedinţa publică de la 13 Decembrie 2011
Completul compus din:
PREªEDINTE Ana xxxxxxxxxxxxxxxxx
Grefier Dana xxxxxxxxxxxxxxx
Pe rol se află judecarea cauzei Minori şi familie privind pe petenta XXXXXXXXXX VALERIA, având ca obiect cerere necontencioasa curatelă.
La apelul nominal făcut în şedinţă publică se prezintă petenta XXXX X. VALERIA personal.
Procedura de citare este legal îndeplinită.
S-a expus referatul cauzei de către grefierul de şedinţă care învederează instanţei că procedura de citare este legal îndeplinită, la data de 08.12.2011 , prin Compartimentul Registratură, s-a depus la dosar referatul verificărilor efectuate de Primăria corn. Bârnova jud. Iaşi, după care:
Instanţa procedează la identificarea petentei XXXX X. VALERIA care prezintă act de identitate având CNP: 249042222222222.
La interpelarea instanţei, petenta a solicitat să fie numit curator al mamei sale, Xxxxxxx Elena, pentru reprezentarea acesteia în dosarul penal nr. 1111111/222/2011, precum şi în alte situaţii care vor mai apărea, motivând că mama sa este o persoană bolnavă şi are un handicap permanent; a depus la dosar înscrisuri în dovedirea cererii.
Instanţa constată cauza în stare de judecată şi rămâne în pronunţare.
INSTANŢA,
Prin cererea înregistrată la Judecătoria Iaşi la data de 21.11.2011, petenta XXXX X. Valeria a solicitat ca instanţa sa o numească curator pentru mama sa XXXXXX X. Elena, motivat de faptul că aceasta are probleme de sănătate mentală şi este parte în cauza penală aflată pe rolul Judecătoriei Iaşi, înregistrată sub nr. 1111111/222/2011.
Cererea nu a fost întemeiata in drept.
In dovedire s-au anexat înscrisuri F.(4-16).
Analizând cererea fomulata instanţa va dispune respingerea acesteia pentru următoarele motive:
Potrivit art. 178 din Noul Cod Civil : ? în afară de cazurile prevăzute de lege, instanţa de tutelă poate institui curatelă:
a) dacă, din cauza bătrâneţii, a bolii sau a unei infirmităţi fizice, o persoană, deşi capabilă, nu poate, personal, să îşi administreze bunurile sau să îşi apere interesele în condiţii corespunzătoare şi, din motive temeinice, nu îşi poate numi un reprezentant sau un administrator;
b) dacă, din cauza bolii sau din alte motive, o persoană, deşi capabilă, nu poate, nici personal, nici prin reprezentant, să ia măsurile necesare în cazuri a căror rezolvare nu suferă amânare;
c) dacă o persoană, fiind obligată să lipsească vreme îndelungată de la domiciliu, nu a lăsat un mandatar sau un administrator general;
d) dacă o persoană a dispărut fără a exista informaţii despre ea şi nu a lăsat un mandatar sau un administrator general.
Retine instanţa că numita XXXXXX X. Elena este majoră. Conform certificatului de încadrare în grad de handicap, aceasta este încadrată în grad de handicap grav, cu posibilitatea de a beneficia de asistent personal.
Raportat la textele de lege susmenţionate, curatela se instituie în cazul persoanelor capabile care se află temporar în imposibilitate să îşi administreze bunurile, cât şi în imposibilitate de a numi un reprezentant sau un administrator.
Ori, conform certificatului de încadrare în grad de handicap, acesta este nerevizuibil, ocrotirea persoanei lipsită de discernământul necesar pentru a se îngriji de interesele sale. din cauza alienaţiei sau debilităţii mintale realizându-se prin punerea sub interdicţie.
Măsura instituirii curatelei nu se impune a fi luata in speţa, Codul Civil stabilind expres si limitativ cazurile in care aceasta poate fi luata.
Prin urmare, instanţa va respinge cererea ca neintemeiata.
PENTRU ACESTE MOTIVE,
ÎN NUMELE LEGII,
DISPUNE:
Respinge cererea formulată de petenta Xxxxxx Valeria .....
Cu drept de recurs în termen de 15 zile de la comunicare. Pronunţată în şedinţă publică, azi, 13 Decembrie 2011.
PREªEDINTE, GREFIER,
D-T.A^^V> D.V.

Men?ionez ca aceasta curatelă este necesară pentru a reprezenta persoana bolnavă într-un proces de natura penală intentat de APIA pentru recuperarea unor sume de care nu se face vinovată dat fiind că altcineva a profitat de copii ale actelor persoanei bolnave ?i de înscrisuri false pentru a-?i însu?i sumele respective.

Va multumesc pentru în?elegere ?i răbdarea de a analiza cauza prezentata mai sus.
Cornel Vasile, Consilier juridic
este atacabila cu recurs.. incadrati-va in termenul de recurs si motivati in fapt si in drept
Mama sa va dea o imputernicire notariala pentru a o putea reprezenta in instanta.
Cred, pt ca mama nu are discernamant,ca trebuia sa cereti punerea sub interdictie si desemnarea unui tutore. Puteti cere numirea unui curator provizoriu, pana aveti o hot in procesul de punere sub interdictie

Art. 164. -
(1) Persoana care nu are discernământul necesar pentru a se îngriji de interesele sale, din cauza alienației ori debilității mintale, va fi pusă sub interdicție judecătorească

Art. 165. - Interdicția poate fi cerută de persoanele prevăzute la art. 111, care este aplicabil în mod corespunzător.

Art. 167. - În caz de nevoie și până la soluționarea cererii de punere sub interdicție judecătorească, instanța de tutelă poate numi un curator special pentru îngrijirea și reprezentarea celui a cărui interdicție a fost cerută, precum și pentru administrarea bunurilor acestuia.

Măsura instituirii curatelei nu se impune a fi luata in speţa, Codul Civil stabilind expres si limitativ cazurile in care aceasta poate fi luata.
Adica acele cazuri din art 178 si cand este in situatia art.164,art.165 si art.167 atunci se va proceda la ,,Punera sub interdictie judecatoreasca"-instanta numind ea,un CURATOR SPE- CIAL,si nu bolnavul cu lipsa de discernamant isi alege singur curatorul!
Discutati cu un avocat!La multi ani!:fight: