Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim de la 01.01.2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim de la 01.01.2012

daca incepand cu 01.01.2012 sal min este de 700 ron, pentru salariatii cu studii superioare sal min devine 1400???? intreb pentru ca exista varinate care sustin ca nu se mai aplica obligatoriu coeficientii ( respectiv 2), important este sa fie salariul mai mare de 700 ron; mentionez ca in cazul meu , salariatii care au studii superioare sunt incadrati pe posturi care necesita studii superioare si sunt in mediul privat
Potrivit Legii nr. 62/2011 contractele colective de munca se pot negocia la nivel de unitati, grupuri de unitati si sectoare de activitate, iar negocierea este obligatorie doar la nivel de unitate, cu exceptia in care angajatorul are sub 21 de angajati.
Astfel coeficientii de ierarhizare vor fi doar cei stabiliti in aceste contracte.

O discutie asemanatoare puteti citi aici, unde colegul meu @freeelis a dat mai multe amanunte:

www.avocatnet.ro/content/for...
Obligativitatea folosirii coeficientilor de ierarhizare este incidenta numai daca acestia sunt prevazuti in c.c.m. aplicabil angajatorului, in reg.intern al acestuia sau in c.i.m. ... in caz contrar, angajatorul nu este obligat decat sa acorde salariul minim brut pe economie care de la 01.01.2012 va fi de 700 lei ....