Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... înfiinþarea ºi funcþionarea Asociaþiilor de ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

înfiinþarea ºi funcþionarea Asociaþiilor de locatari

bună dimineaţa, o zi bună tuturor
vă rog respectos să-mi comunicaţi care este baza legală a înfiinnţării şi fucţionării asociaţiilor de locatari, având în vedere că blocul este format din locuinţe sociale
Legea nr.230/2007 de organizare, funcţionare şi înfiinţare a Asociaţiilor de Proprietari nu se referă şi la Asociaţiile de Locatari care trebuiesc înfiinţate în blocuri care au locuinţe sociale
vă mulţumesc anticipat
Cu stimă şi deosebit respect.
Legea 230/2007 este specifica asociatiilor de proprietari deoarece trateaza probleme legate de proprietatea comuna..

Pentru locatari (chiriasi ai primariei) puteti sa consultati legea 114/1996.
Pentru a va lamuri aspectele legate strict de asociatia de locatari,parcurgeti legea locuintelor nr 114 din 11 octombrie 1996 si normele metodologice de aplicare a acesteia din 7 decembrie 2000