avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 274 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... HG nr.1225/2011 - salariul minim brut pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

HG nr.1225/2011 - salariul minim brut pe economie

Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 922/2011
Hotarare nr. 1225 din 14 decembrie 2011 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata
Cel mai recent răspuns: Doina Elena , Consultant resurse umane 17:43, 22 Martie 2012
Dar eu stiu ca exista contracte la nivel de ramura care trebuie respectate
Intr-adevar, acele ccm-uri trebuie sa fie respectate pana la expirarea termenului pentru care au fost incheiate....
Daca nu exista un ccm la nivel de unitate, angajatorul mai este obligat de vre-o lege anume sa plateasca indemnizatii de:
- deces; ajutor de nastere; sal compensator in cazul concedierii; sal compensator pensionare; zile co in fct de vechime; spor de vechime, etc?

In lipsa unor astfel de prevederi aplicabile angajatorului , acesta nu mai este obligat la asa ceva .....
daca pana la 31.12.2011 salariile au cuprins coeficientii de ierarhizare poate administratorul sa renunte din acet an la acestia?adica salariile au fost de 804(670*1.2) insa din ianuarie 2012 administratorul doreste scoaterea coeficientilor si toti angajatii sa figureze cu 700 lei .Nu exista CCM ,firma are 25 angajati si fiecare a primit act aditional cu aceasta modificare .Din punct de vedere legal se poate asa ceva ?Eu ca si angajat pot sa refuz semnarea actului aditional fara sa imi fie frica de pierderea locului de munca ?

Alte discuții în legătură

Salariul minim garantat pentru personal cu studii superioare 2011 ilysuciu ilysuciu salariul minim garantat pentru personal cu studii superioare incadrat in functii cc necesita studii superioare (vezi toată discuția)
Coeficienti ierarhizare 2012 rominaduca rominaduca buna ziua. Ma puteti lamuri va rog cu privire la coeficientii de ierarhizare?Am angajati care au primit 670, iar acum vor avea 700 si angajati care au luat ... (vezi toată discuția)
Coeficienti de ierarhizare salariala mihaela_86 mihaela_86 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti si mie care sunt coeficientii de ierarhizare salariala la 31.03.2011 (mai exact care este salariul mimim pe economie pentru ... (vezi toată discuția)