Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... HG nr.1225/2011 - salariul minim brut pe economie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

HG nr.1225/2011 - salariul minim brut pe economie

Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 922/2011
Hotarare nr. 1225 din 14 decembrie 2011 pentru stabilirea salariului de baza minim brut pe tara garantat in plata
Dar eu stiu ca exista contracte la nivel de ramura care trebuie respectate
Intr-adevar, acele ccm-uri trebuie sa fie respectate pana la expirarea termenului pentru care au fost incheiate....
Daca nu exista un ccm la nivel de unitate, angajatorul mai este obligat de vre-o lege anume sa plateasca indemnizatii de:
- deces; ajutor de nastere; sal compensator in cazul concedierii; sal compensator pensionare; zile co in fct de vechime; spor de vechime, etc?

In lipsa unor astfel de prevederi aplicabile angajatorului , acesta nu mai este obligat la asa ceva .....
daca pana la 31.12.2011 salariile au cuprins coeficientii de ierarhizare poate administratorul sa renunte din acet an la acestia?adica salariile au fost de 804(670*1.2) insa din ianuarie 2012 administratorul doreste scoaterea coeficientilor si toti angajatii sa figureze cu 700 lei .Nu exista CCM ,firma are 25 angajati si fiecare a primit act aditional cu aceasta modificare .Din punct de vedere legal se poate asa ceva ?Eu ca si angajat pot sa refuz semnarea actului aditional fara sa imi fie frica de pierderea locului de munca ?