Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata sau pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata sau pentru limita de varsta

sunt nascut la data de 19.09.1961, lucrez ca politist din 1985, pot iesi la pensie pentru limita de varsta?
Aveti abia 50 de ani. Pana la 65 mai aveti 15 ani.
Conform Anexei 6 din Legea nr. 263/2010, puteti iesi la pensie limita de varsta in iulie 2018, la 56 de ani si 10 luni cu un stagiu complet de cotizare de 23 de ani si 10 luni.
Pentru ca lucrati din 1985 in politie, deci de 26 de ani in conditii deosebite de munca, aveti dreptul la o reducere de 6 ani pentru iesirea la pensie.
In concluzie, puteti iesi la pensie limita de varsta la varsta de 50 de ani si 10 luni, adica in iulie 2012 (dar numai daca cei 26 de ani in politie sunt incadrati la conditii deosebite de munca).
Conditia de stagiu este de 23 de ani si 10 luni si este indeplinita.Conditia de varsta este 56 de ani si 10 luni.Pentru cei 26 de ani in conditii speciale beneficiati de o reducere cu 13 ani a varstei standard de pensionare.Deci si conditia de varsta (45 de ani)este indeplinita.

Legea 263/2010

Art. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:

b) conform tabelului nr. 2, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in locurile de munca incadrate in alte conditii de munca prevazute la art. 29 alin. (2) si in conditii speciale prevazute la art. 30 alin. (1);

(2) Persoanele prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c) beneficiaza de reducerile prevazute la alin. (1), daca au realizat stagiul minim de cotizare in specialitate prevazut in anexa nr. 6.

Art. 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:

I.

c) cadrele militare in activitate, soldatii si gradatii voluntari, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale;

Art. 60
(1) Reducerile varstelor standard de pensionare prevazute la art. 55, precum si cele prevazute de alte acte normative pot fi cumulate fara ca reducerea totala sa fie mai mare de 13 ani.
(2) Varstele de pensionare reduse in conditiile alin. (1) nu pot fi mai mici de 50 de ani pentru femei si de 52 de ani pentru barbati, respectiv de 45 de ani pentru persoanele prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c).
Am omis să precizez că mai am 1,5 ani armata,2 ani de zile în viaţa civilă şi încă 6 luni şcoală militară. În concluyie după cele spuse de dvs. pot ieşi cu toate drepturile. Mulţumesc pentru răspuns. Cu stimă.

~~~~~~~

Mulţumesc mult pentru precizări.Aşa cum am arătat, înainte de 1985 mai am armata de 1,5 ani şi şcoala militară de 6 luni, plus 2 ani gr. a II a de muncă în viaţa civilă. În concluzie pot ieşi fără nici o problemă. Cu stimă.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
@balasa

Am rugamintea sa precizati daca ati lucrat in conditii deosebite sau speciale si daca da, indicati perioada. Intrebati la resurse umane.