avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare anticipata sau pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare anticipata sau pentru limita de varsta

sunt nascut la data de 19.09.1961, lucrez ca politist din 1985, pot iesi la pensie pentru limita de varsta?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 17:37, 31 Decembrie 2011
Aveti abia 50 de ani. Pana la 65 mai aveti 15 ani.
Conform Anexei 6 din Legea nr. 263/2010, puteti iesi la pensie limita de varsta in iulie 2018, la 56 de ani si 10 luni cu un stagiu complet de cotizare de 23 de ani si 10 luni.
Pentru ca lucrati din 1985 in politie, deci de 26 de ani in conditii deosebite de munca, aveti dreptul la o reducere de 6 ani pentru iesirea la pensie.
In concluzie, puteti iesi la pensie limita de varsta la varsta de 50 de ani si 10 luni, adica in iulie 2012 (dar numai daca cei 26 de ani in politie sunt incadrati la conditii deosebite de munca).
Conditia de stagiu este de 23 de ani si 10 luni si este indeplinita.Conditia de varsta este 56 de ani si 10 luni.Pentru cei 26 de ani in conditii speciale beneficiati de o reducere cu 13 ani a varstei standard de pensionare.Deci si conditia de varsta (45 de ani)este indeplinita.

Legea 263/2010

Art. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:

b) conform tabelului nr. 2, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in locurile de munca incadrate in alte conditii de munca prevazute la art. 29 alin. (2) si in conditii speciale prevazute la art. 30 alin. (1);



(2) Persoanele prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c) beneficiaza de reducerile prevazute la alin. (1), daca au realizat stagiul minim de cotizare in specialitate prevazut in anexa nr. 6.

Art. 6
(1) In sistemul public de pensii sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:


I.

c) cadrele militare in activitate, soldatii si gradatii voluntari, politistii si functionarii publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, din domeniul apararii nationale, ordinii publice si sigurantei nationale;

Art. 60
(1) Reducerile varstelor standard de pensionare prevazute la art. 55, precum si cele prevazute de alte acte normative pot fi cumulate fara ca reducerea totala sa fie mai mare de 13 ani.
(2) Varstele de pensionare reduse in conditiile alin. (1) nu pot fi mai mici de 50 de ani pentru femei si de 52 de ani pentru barbati, respectiv de 45 de ani pentru persoanele prevazute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c).
Am omis să precizez că mai am 1,5 ani armata,2 ani de zile în viaţa civilă şi încă 6 luni şcoală militară. În concluyie după cele spuse de dvs. pot ieşi cu toate drepturile. Mulţumesc pentru răspuns. Cu stimă.

~~~~~~~

Mulţumesc mult pentru precizări.Aşa cum am arătat, înainte de 1985 mai am armata de 1,5 ani şi şcoala militară de 6 luni, plus 2 ani gr. a II a de muncă în viaţa civilă. În concluzie pot ieşi fără nici o problemă. Cu stimă.
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Decembrie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic
@balasa

Am rugamintea sa precizati daca ati lucrat in conditii deosebite sau speciale si daca da, indicati perioada. Intrebati la resurse umane.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata dinua dinua Buna ziua, as dori sa va intreb cand un barbat , nascut in iunie 1957 , cu vechime in munca de 36 ani , dintre care 21 ani grupa a doua , cand poate iesi la ... (vezi toată discuția)
Grupa i si ii de munca tiberiu1001 tiberiu1001 Buna ziua!, Am lucrat in grupa a-II-a si grupa I de munca 10 si respectiv 20 de ani in prima perioada am fost recrutat militar 1,5 ani. 1.Aceasta perioada de ... (vezi toată discuția)
Formula de calcul a pensiei de limita de varsta mihaipeste55 mihaipeste55 P.MIHAI din ROMAN am lucrat 26 ani in grupa a doua in 3 schimburi .Acuma am 58 de ani ,as vrea sa stiu cand pot sa es la pensie la limita de varsta? va ... (vezi toată discuția)