avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 704 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Formula de calcul a pensiei de limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Formula de calcul a pensiei de limita de varsta

P.MIHAI din ROMAN am lucrat 26 ani in grupa a doua in 3 schimburi .Acuma am 58 de ani ,as vrea sa stiu cand pot sa es la pensie la limita de varsta? va multumesc .
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:41, 19 Ianuarie 2013
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:

-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 6 ani si 6 luni(3 luni la 1 an).
-O reducere a varstei standard(65)cu 6 ani.

Aeasta reducere se acorda daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare(35 de ani).
Buna seara!
In stagiul complet de cotizare intra conf. art.49 (1) din Legea 263/2010, si:-Stagiul aferent grupe de munca: 6 ani si 6 luni, daca a fost gr.II 100%
-armata
-studii superioare la zi (ani)

Atunci varsta de pensionare va fi:65-6 ani si 6 luni=58 ani si 6 luni
Perioada suplimentara la vechimea in munca(6 ani si 6 luni)nu are nicio legatuura cu reducerea varstei.

Legea 263/2010

Art. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:
a) conform tabelului nr. 1, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in conditii deosebite de munca;
Tabelul nr. 1

Stagiul de cotizare Reducerea varstei standard de pensionare cu:
realizat in conditii Ani Luni
deosebite
(ani impliniti)



6 1 —
8 1 6
10 2 —
12 2 6
14 3 —
16 3 6
18 4 —
20 4 6
22 5 —
24 5 6
26 6 —
Pentru a indeplini conditia de 35 de ani , satgiu complet de cotizare!
viorelk:

1. Reducerea varstei standard de pensionare este una iar suplimentarea stagiului de cotizare este alta.

2. Fiecare din ele sunt tratate separat in lege.

Alte discuții în legătură

Se poate iesi la pensie anticipat? ramona_84 ramona_84 Tatal meu are 52 de ani este nascut in 26.02.1960 , lucreaza din 10.02.1979 si are in total 38,5 de ani de munca,deoarece 22 de ani s-a incadrat la grupa a ... (vezi toată discuția)
Data pensionare limita de varsta seneca399 seneca399 Sunt nascut in mai 1961,am 31 ani vechime in munca din care 9 ani in grupa a II-a.de munca Incepand cu 1 martie 2013 sunt pensionar invaliditate gr.III. La ce ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata daniela-claudia daniela-claudia Va rog sa-mi spuneti daca, la stabilirea calculului pensiei anticipate, se iau in considerare concediile medicale dupa data de 01.04.2001. Stiu ca, in ... (vezi toată discuția)