Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Formula de calcul a pensiei de limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Formula de calcul a pensiei de limita de varsta

P.MIHAI din ROMAN am lucrat 26 ani in grupa a doua in 3 schimburi .Acuma am 58 de ani ,as vrea sa stiu cand pot sa es la pensie la limita de varsta? va multumesc .
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:

-Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 6 ani si 6 luni(3 luni la 1 an).
-O reducere a varstei standard(65)cu 6 ani.

Aeasta reducere se acorda daca indepliniti conditia stagiului complet de cotizare(35 de ani).
Buna seara!
In stagiul complet de cotizare intra conf. art.49 (1) din Legea 263/2010, si:-Stagiul aferent grupe de munca: 6 ani si 6 luni, daca a fost gr.II 100%
-armata
-studii superioare la zi (ani)

Atunci varsta de pensionare va fi:65-6 ani si 6 luni=58 ani si 6 luni
Perioada suplimentara la vechimea in munca(6 ani si 6 luni)nu are nicio legatuura cu reducerea varstei.

Legea 263/2010

Art. 55
(1) Persoanele care au realizat stagiul complet de cotizare au dreptul la pensie pentru limita de varsta, cu reducerea varstelor standard de pensionare, dupa cum urmeaza:
a) conform tabelului nr. 1, in situatia persoanelor care au realizat stagii de cotizare in conditii deosebite de munca;
Tabelul nr. 1

Stagiul de cotizare Reducerea varstei standard de pensionare cu:
realizat in conditii Ani Luni
deosebite
(ani impliniti)

6 1 —
8 1 6
10 2 —
12 2 6
14 3 —
16 3 6
18 4 —
20 4 6
22 5 —
24 5 6
26 6 —
Pentru a indeplini conditia de 35 de ani , satgiu complet de cotizare!
viorelk:

1. Reducerea varstei standard de pensionare este una iar suplimentarea stagiului de cotizare este alta.

2. Fiecare din ele sunt tratate separat in lege.