Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... SALARIUL MINIM 700 LEI DIN 2012
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

SALARIUL MINIM 700 LEI DIN 2012

CIND ai scoala profesionala si lucrezi la firma privata si esti calificat ca agent paza angajatorul mia trecut in septembrie in contract 670 lei ii da voie legea sa treaca cit vrea el sau cind ai studii superioare cit trebuie sa fie trecut in contract.
DE la anul trebuie sa modifice prin act aditional salariul minim de la 670 lei la 700 lei.
DACA nu iti modifica sau nu respecta cit trebuie sa dea dupa lege si daca il reclami la ITM te afla,ca ITM nu te protejeaza cind reclami atunci cu cine sa te mai lupti.
Angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie care :
- de la 01.01.2011 a fost de 670 lei
- de la 01.01.2012 este de 700 lei ...

HG nr.1225/2011
Art. 3. – (1) Stabilirea, pentru personalul incadrat prin incheierea unui contract individual de munca, de salarii de baza sub nivelul celui prevazut la art.1 si 2 constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 1.000 lei la 2.000 lei.
(2) Constatarea contraventiei si aplicarea sanctiunii prevazute la alin. (1) se fac de catre personalul Ministerului Muncii, Familiei si Protecției Sociale prin inspectoratele teritoriale de munca judetene si al municipiului Bucuresti, imputernicit, dupa caz, prin ordin al ministrului muncii, familiei si protecției sociale.
(3) Prevederile alin. (1) si (2) se completeaza cu dispozitiile Ordonantei Guvernului nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 180/2002, cu modificarile si completarile ulterioare.