Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... demisie dupa noul cod al muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

demisie dupa noul cod al muncii

m-am angajat pe data de 01.10.2010. acum doresc sa imi depun demisia. intrebarea mea este urmatoarea: dupa noul cod al muncii trebuie sa stau in preaviz 20 zile lucratoare sau 15 zile lucratoare asa cum este specificat in CIM.?
eu unul inteleg dupa prevederile art 79 alin 4 a L40/2011 ca se respecta specificatiile din CIM....CORECT? adica ca trebuie sa stau in preaviz 15 si nu 20. am inteles bine? va multumesc mult
Ati inteles corect , termenul de preaviz este cel mentionat in contractul dvs de munca ... in speta., 15 zile ... asta in cazul in care nu ati semnat niciun act aditional la c.i.m. de modificare a acestuia ...