avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... procent din vanzari
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

procent din vanzari

cum se impoziteaza procentul din anzari pe care sc vrea sa-l acorde salariatilor si care este baza legala , cum se procedeaza , nu am avut inca asemenea caz .multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:48, 30 Decembrie 2011
se adauga la salar si se platesc toate darile la stat, absolut toate ...
... va rupe sistemul asta.
Cine a fost cu ideea?:))
Se poate folosi una din formele de salarizare folosite,in practica, si anume:
1. Salarizarea în acord direct.
2. Salarizarea în acord indirect.
2. Salarizarea globală.
3. Salarizarea în acord progresiv.
4. Salarizarea prin cote procentuale. Aceasta forma de salarizare este utilizată, in principiu, in activităţile comerciale. Veniturile cuvenite acestor persoane reprezintă o cotă stabilită în contractul semnat şi sunt direct legate de vânzările sau rezultatele pe care le obţin, cu asigurarea salariului minim brut pe tara.

Fostul CCMN 2007/2010 stipula in art. 39(1) ca , formele de organizare a muncii şi de salarizare ce se pot aplica sunt următoarele:
a) în regie sau după timp;
b) în acord;
c) pe bază de tarife sau cote procentuale din veniturile realizate;
d) alte forme specifice unităţii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Renumeratie-angajati k.ioan k.ioan Buna ziua, As vrea sa stiu daca se pot plati angajatii /bucata produsa sau e necesar si un salariu brut (ex. mimimul pe economie)? Producem pulovere si ar fi ... (vezi toată discuția)
Plata in acord direct otto2007 otto2007 Exista un act normativ care reglementeaza plata in acord direct? (vezi toată discuția)
Salarizare prin acord global Georgelius Georgelius In cadrul unei societati comerciale specializata in constructii mi s-a cerut sa prezint modalitatea de implementare a platii salariilor prin ACORD GLOBAL ... (vezi toată discuția)