Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pe cine chem in judecata?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pe cine chem in judecata?

Fost pensionar militar.Am primit decizia de revizuire de care sunt nemultumit drept pentru care m-am adresat comisiei de contestatii din m.ap.n. cerand anularea acesteia In cazul in care decizia nu-mi este anulata pe cine chem in judecata?casa de pensii sectoriala sau comisia pentru contestatii.
Multumesc anticipat pt.raspuns.
Logic, Casa de pensii care v-a emis decizia.
1. Intotdeauna va judecati cu emitentul actului a carui anulare / modificare o solicitati. Stiu ca prevederile legale sunt neclare, insa atacarea deciziei de pensie la comisia de contestatii din cadrul MAN este procedura administrativa prealabila. In ipoteza castigarii litigiului, cea obligata sa emita o noua decizie sau sa o modifice pe cea veche este casa sectoriala de pensii, care are atributii in acest sens.

2. Va rog sa nu mai deschideti noi discutii in legatura cu decizia emisa conform OUG nr. 1/2011. Daca aveti 10 intrebari in legatura cu aceasta, le postati pe toate intr-un topic.