Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Presedinte al consiliului judetean si consilier ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Presedinte al consiliului judetean si consilier judetean, viceprimar si consilier local

Am unele neclaritati. Vreau sa stiu daca in acelasi timp presedintele si vicepresedintii Cons Judetean sunt in acelasi timp si consilieri judeteni......precum si daca viceprimarii sunt in acelasi timp si consilieri locali! Va multumesc si va urez un an nou fericit!!
la prima intrebare este da... ca altfel nu ar avcea cum sa aiba calitatea de presedinte si vice.... iar viceprimarul face parte din alta institutie si nu este si consilier local.... care este cu totul altceva
Legea nr.161/2003 prevede:
Art. 87. - (1) Funcţia de primar şi viceprimar, primar general şi viceprimar al municipiului Bucureşti, preşedinte şi vicepreşedinte al consiliului judeţean este incompatibilă cu:
a) funcţia de consilier local;
....

Art. 88. - (1) Funcţia de consilier local sau consilier judeţean este incompatibilă cu:
a) funcţia de primar sau viceprimar;
.....
am citit acum, conform Legii 215/2001 Presedintele Consiliului Judetean este ales in mod direct de catre cetatenii cu drept de vot, deci nici nu se mai pune problema de a fi consilieri judeteni in acelasi timp. Aceasta chestiune e valabila doar in cazul vicepresedintilor CJ!