Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... alegeri locale
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

alegeri locale

incompatbilitate functionar public si ales local
Legea nr.161/2003:
Art. 87 (1) Funcţia de primar şi viceprimar, primar general şi viceprimar al municipiului Bucureşti, preşedinte şi vicepreşedinte al consiliului judeţean este incompatibilă cu:
.....
c) calitatea de funcţionar public sau angajat cu contract individual de muncă, indiferent de durata acestuia;
....

Art. 88 (1) Funcţia de consilier local sau consilier judeţean este incompatibilă cu:
....
c) calitatea de funcţionar public sau angajat cu contract individual de muncă în aparatul propriu al consiliului local respectiv sau în aparatul propriu al consiliului judeţean ori al prefecturii din judeţul respectiv;
.....
preotul ales consilier local pe lista unui partid; exista stare de incompatibilitate intre functia de preot membru de partid si aceea de consilier local?? sau cumva intre preot candidat independent si consilier local??
multumesc!
din ce stiu io, era o interdictie interna, pentru popani...dar n-am vazut nici un act oficial, si oricum, popilor nu le este interzis prin Constitutie, dreptul de a face parte din partidele politice. :)