avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Administratie publica
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Administratie publica

Buna seara,
Cine imi poate raspunde la intrebarea:
Daca de la un partid oarecare la alegerile locale intra 4 consilieri locali, iar unul este numit vice-primar,se mai elibereaza un post de consilier si va intra urmatorul dupa lista ,sau raman numai 3 consilieri si vicele?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 21:01, 5 Iunie 2012
Art. 87 din Legea nr.161/2003:
(1) Funcţia de primar şi viceprimar, primar general şi viceprimar al municipiului Bucureşti, preşedinte şi vicepreşedinte al consiliului judeţean este incompatibilă cu:
a) funcţia de consilier local;
....

Asadar, viceprimarul nu poate fi si consilier local ... deci, se mai elibereaza un post de consilier local.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Presedinte al consiliului judetean si consilier judetean, viceprimar si consilier local maite21 maite21 Am unele neclaritati. Vreau sa stiu daca in acelasi timp presedintele si vicepresedintii Cons Judetean sunt in acelasi timp si consilieri judeteni......precum ... (vezi toată discuția)
Alegeri locale maricica25 maricica25 incompatbilitate functionar public si ales local (vezi toată discuția)
Incompatibilitate ani catalindumitrele catalindumitrele Buna ziua, am un prieten care are un PFA care a obtinut fonduri europene pe agricultura. Vreau sa stiu daca poate fi consilier local intr-o localitate rurala ... (vezi toată discuția)