Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Administratie publica
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Administratie publica

Buna seara,
Cine imi poate raspunde la intrebarea:
Daca de la un partid oarecare la alegerile locale intra 4 consilieri locali, iar unul este numit vice-primar,se mai elibereaza un post de consilier si va intra urmatorul dupa lista ,sau raman numai 3 consilieri si vicele?
Va multumesc!
Art. 87 din Legea nr.161/2003:
(1) Funcţia de primar şi viceprimar, primar general şi viceprimar al municipiului Bucureşti, preşedinte şi vicepreşedinte al consiliului judeţean este incompatibilă cu:
a) funcţia de consilier local;
....

Asadar, viceprimarul nu poate fi si consilier local ... deci, se mai elibereaza un post de consilier local.