Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA PFA norma venit, plafon TVA - suspendare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

PFA norma venit, plafon TVA - suspendare

In legatura cu plafonul de la care un PFA cu norma de venit devine platitor de TVA am urmatoarea intrebare.

Context
Sunt PFA cu norma de venit fara TVA (activitate in domeniul IT - software). Pe data 01.01.2008 mi-am infiintat PFA-ul (practic as beneficiea de plafonul total de 35000 EU pana sa devin platitor de TVA) iar apoi l-am suspendat pe o perioada de 6 luni (februarie - iulie 2008).

Intrebare
Faptul ca am suspendat PFA-ul are vreun impact (si in ce fel) asupra plafonului TVA ? ce lege/articol specifica acest impact ?

Observatii
De ce mi-a venit ideea ca aputea exista o corelatie intre plafon TVA si suspendare ? Exista articolul 152 ce zice ca plafonul TVA este redus in primul an de functionare daca nr de luni de la infiintare pana la finalul de an este < 12. In spiritul acestui articol ma gandesc ca logic ar fi ca si atunci cand esti suspendat (adica nu ai activitate) acest plafon sa fie redus; pe de alta parte insa tot logic ar fi ca plafonul sa nu fie redus avand in vedere ca desi nu ai activitate totusi existi iar pt asta s-ar putea sa ai cheltuieli colaterale de intretinere - adica nu e ca atunci cand te-ai infiintat in mijlocul anului si pt anul respectiv pana la infiintare evident ca nu ai avut cheltuieli de intretinere a existentei.
Multumesc f.mult.

Extrasul cu Legea 359/2004 Art. 5. - (1) pare destul de convingator pt mine; eu il traduc prin "am responsabilitate 100% atunci exist" :D. Inca nu e ca in contractele alea bancare in care fiecare termen e definit clar dar e binisor (sunt paranoic cand am de-a face cu statu' roman, unul hot si criminal din pct meu de vedere).

E frustrant insa faptul ca e atat de usor de dovedit care este data inceperii activitatii (prezinti declaratia 220) iar pt data infiintarii trebuie sa deduci semnificatia citind mai multe legi -> tipic RO.
Pe spatele certificatului de inreg de la reg. comertului am inscris asa:

"Seriile certificatelor detinute anterior si data emiterii acestora:
Serie2009 din 02.11.2009
Serie2008 din 06.05.2008
Serie2007 din 04.01.2007"

Actualul meu certif. de inregistrare are alta serie,sa zicem serie2012 din 08.01.2012. Practic in fiecare din datele de mai sus din vari motive mi s-a emis un alt certificat care il inlocuia pe cel anterior lui. Pt. toate certificatele mi s-a pastrat acelas cod unic de inregistrare (21613… ) cu data aferenta a acestuia (adica din data 10.01.2007) si acelas F40/…/10.01.2007.

Din discutia de mai sus imi parea ca certificatul de inreg atesta cumva si data infiintarii ca PFA. Avand in vedere ca practic am avut de-a lungul timpului 4 cert de inreg (cele 3 anterioare + cel curent) atunci care se considera data infiintarii PFA ?

PS: in 2007 am obtinut autorizatia de functionare ci nu in 2008 cum ziceam initial
adrhc, utilizator
Data infiintarii PFA este 10.01.2007, data inregistrarii la O.N.R.C.

"F" - persoana fizica (firmele au "J" de la persoana juridica);
"..." - numarul de ordine din registrul in care sunt inregistrati comerciantii - persoane fizice;
"10.01.2007" - data inregistrarii in registru (data de la care persoana respectiva are dreptul sa desfasoare activitatea pentru care a fost autorizata, conform codului CAEN).

Daca ulterior inregistrarii la O.N.R.C. ati declarat ca veti desfasura si alte tipuri de activitati, aceste noi activitati aveati dreptul sa le desfasurati incepand cu data inregistrarii acestora la ONRC).