avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 562 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA Norma Venit - Registrul Jurnal de Incasari si Plati
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA Norma Venit - Registrul Jurnal de Incasari si Plati

Buna ziua,
In legatura cu completarea Registrului Jurnal de Incasari si Plati pentru un PFA cu Norma de Venit, ce document justificativ trebuie trecut pentru incasari daca:

- Facturile le emit in Euro
- Incasarile le fac prin PayPal de unde mai apoi transfer banii in contul bancar
Cel mai recent răspuns: ioanaadam123 , utilizator 06:10, 10 Noiembrie 2015
din cate stiu eu la norma de venit nu se tine evidenta, impozitul se plateste la norma de venit stabilita pe anul respectiv pt localitatea unde platiti impozitul
O evidenta nu ar trebui tinuta pentru a fi sigur ca nu este depasit plafonul de 35.000 de euro?
In cazul unui control ce acte trebuie sa prezint? Doar facturile?
Nu trebuie sa completati Registrul jurnal de incasari si plati. Completati doar Registrul inventar, in cazul in care aveti achizitionate obiecte de inventar.
Multumesc!
Trebuie sa tinem cont si de OUG 125/2011 privind modificarea codului fiscal, unde la pct 25 avem specificat:

25. La articolul 49, alineatul (8) se modifică și va avea următorul cuprins:
„(8) Contribuabilii care desfășoară activități pentru care venitul net se determină pe bază de norme de venit au obligația să completeze numai partea din Registrul-jurnal de încasări și
plăți referitoare la încasări, potrivit reglementărilor contabile elaborate în acest scop.”

Asadar, toata lumea va fi obligata sa tina RJIP iar cei de la norma sa completeze doar incasarile

Alte discuții în legătură

Completare registru incasari si plati SPANU CORINA SPANU CORINA Buna ziua , as avea o intrebare in legatura cu completarea registrului incasari si plati, si anume: cand il voi completa vor trebui sa reaiasa toate ... (vezi toată discuția)
Pfa venit real, fara chitante break_noon break_noon Am si eu niste intrebari, daca se poate. Pina anul trecut am fost la norma de venit, de anul asta sunt la venit real, asa ca trebuie sa completez registrul ... (vezi toată discuția)
Contabilitate pfa alina240 alina240 Am o nelamurire legata de registrul de incasari si plati.Am infiintat de curand PFA-ul si inca nu am avut incasari. Am in schimb cateva cheltuieli facute din ... (vezi toată discuția)