Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Metodologia de schimbare a medicului de familie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Metodologia de schimbare a medicului de familie

Buna ziua.

As dori sa-mi schimb medicul de familie, si mi s-a spus de la clinica unde vrea sa ma mut ca trebuie sa duc o scrisoare la actualul medic pentru a-mi da dosarul meu medical.
De la actualul medic de familie mi s-a spus ca nu imi pot da dosarul, ca daca nu am nici o boala cronica nici nu este nevoie de dosar.
...Imi puteti spune va rog care este legea cu privire la medicii de familie? Cine are dreptate? Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie?

Multumesc anticipat.
eu am schimbat medicul de familie si nu am facut decat sa dau o declaratie la noul medic in acest sens si sa arat numele medicului la care eram
Trebuie sa luati cu dumneavoatra de la fostul medic fisa medicala, acolo unde facea el toate observatiile medicale de cate ori mergeati la cate un control la el. Cereti fisa, faceti copie care sa ramana la fostul medic si originalul il duceti la cel nou.
Medicul de familie sustine ca NU imi poate da mie fisa, ca nu o poate decat trimite prin posta noului medic, si doar in cazul in care am boli cronice (nu am).
Iar la alt medic de familie nu ma inscrie fara dosar.
Mergeti la casa de sanatate din judetul dumneavostra cu care medicul de la care plecati are contract si depuneti o reclamatie pentru ca acesta nu doreste sa respecte urmatoarea conditie impusa la schimbarea medicului de familie: Fişa medicală a pacientului va fi transmisă noului medic de familie al acestuia, iar o copie a acestei fişe va fi păstrată de cabinetul medical de la care pleacă asiguratul, cel puţin un an de la plecarea acestuia.
Valias a scris:

Buna ziua.

As dori sa-mi schimb medicul de familie, si mi s-a spus de la clinica unde vrea sa ma mut ca trebuie sa duc o scrisoare la actualul medic pentru a-mi da dosarul meu medical.
De la actualul medic de familie mi s-a spus ca nu imi pot da dosarul, ca daca nu am nici o boala cronica nici nu este nevoie de dosar.
...Imi puteti spune va rog care este legea cu privire la medicii de familie? Cine are dreptate? Ce ar trebui sa fac in aceasta situatie?

Multumesc anticipat.

Metodologia de schimbare a medicului de familie este urmatoarea:

1. Adresati o cerere medicului pe lista căruia vreti sa va inscrieti, în care specificati numele medicului actual.
2.După ce a înregistrat cererea, medicul de familie primitor trebuie să anunţe, în maxim 15 zile lucrătoare, medicul de familie de la care ati plecat, precum şi casa de asigurări de sănătate cu care se află în relaţii contractuale.
3.Fişa dvs.medicală va fi transmisă noului medic de familie , iar o copie a acestei fişe va fi păstrată de cabinetul medical de la care ati plecat, cel puţin un an de la plecare.

Cei 2 medici trebuie sa comunice intre ei,asa dupa cum v-am indicat,iar in final fisa medicala poate sa parvina noului medic chiar adusa de catre dvs personal in original(asa se si intampla in practica). Daca nu doreste sa v-o inmaneze dvs. o poate trimite si prin posta confratelui sau.....