Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... coeficienti de ierarhizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

coeficienti de ierarhizare

La multi ani!

Am si eu o nelamurire si v-as ruga sa ma ajutati cu un raspuns.

Referitor tot la coeficientii de ierarhizare pentru stabilirea sal. minim.
Exista undeva prevazut in mod expres ca sunt obligatorii coeficientii de ierarhizare pt. stabilirea salariului pentru salariatii din sectorul privat, in situatia in care in CCM la nivel de soc. nu este prevazut nimic in acest sens, nu avem CCM la nivel de ramura iar cel la nivel national nu mai produce efecte?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua!
Si eu am aceeasi nelamurire.Am citit ca trebuie stabili coeficienti la nivel de unitate dar nu stiu daca este obligatoriu,corect fata de salariati asa ar trebui sa fie.
Numai daca este pevazut in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia se pot aplica coeficienti de ierahizare .. in lipsa unor astfel de dispozitii , angajatorul nu este obligat la asa ceva.
Am sunat azi la ITM Timisoara si nu stiau ca s-a publicat in Monitor HG 1225/14.12.2011 referitoare la salariul minim,dar sa ma lamureasca de coeficienti sau termenul de depunere REVISAL.Mi-au recomandat sa revin cu un telefon peste cateva zile.
Multumesc mult pentru raspuns si pentru interes.
trinc_carmen a scris:

Am sunat azi la ITM Timisoara si nu stiau ca s-a publicat in Monitor HG 1225/14.12.2011 referitoare la salariul minim,dar sa ma lamureasca de coeficienti sau termenul de depunere REVISAL.Mi-au recomandat sa revin cu un telefon peste cateva zile.

Nu cred ca este nevoie sa mai sunati la ITM Timis ... raspunsul in gasiti si pe acest site :
- coeficientii se folosesc numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatoruluis au in reg.intern al acestuia

- termenul de depunere este cel prevazut in art.4 alin.2 teza a II - a din HG nr.500/2011.... in speta, ar fi 03.01.2012.