Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Avantajul de a fi si cetatean ungar
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Avantajul de a fi si cetatean ungar

In curand o sa primesc cetatenia maghiara am facut toate aceste demersuri pt a obtine pasaportul maghiar cu care am inteles ca nu ai nevoie de viza pt SUA ,Canada si Australia.Oare acestu lucru este adevarat? Daca ajung in una din tarile respective am drept de lucru? S au doar pot sa stau 3 luni dupa care trebuie sa ma intorc acasa ?
Da, unul din „beneficiile” cetateniei maghiare este ca este in Visa Waiver si deci puteti merge in SUA fara viza, precum și in Australia sau Canada. Oricum, trebuie sa va inregistrati online inainte de a pleca.

Nu aveti drept de munca ci doar de vizita si maxim 6 luni pe an.

Cetatenia maghiara va mai acorda drept de munca fara restrictii in toate statele UE, inclusiv unde cetatenii romani inca au restrictii pana in 2014.
Alexandru Munteanu, Avocat
Va multumesc pt raspuns. Si inca o intrebare daca se poate: Idea e ca vreau sa plec din tara cu familia si odata ajunsi in Australia ca cetatean maghiar ce demersuri ar trebui facute casa ramane.
Pentru a va stabili in Australia trebuie sa obtineti o viza de rezidenta, adica la fel ca un cetatean roman.

[ link extern ]
idea e ca asa cu cetatenia maghiar e mult mai ieftin de iesit din tara,am cheltuit foarte putin ,pe cand daca aplica pt o viza ca cetatean roman costa mult si si ca timp. problema e ca odata ajuns intr o tara straina pot sa aplic de acolo pt rezidenta ,si ma gandesc ca daca am ajuns ca cetatean maghiar merg pe linia asta mai departe. multumesc
O viza pentru Australia este gratis si se cere online. Raspunsul vine in 10 zile si nu se pune nimic in pasaport, viza exista doar in sistemul online al politiei de frontiera australian