Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contractul colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contractul colectiv de munca

Buna ziua,

M-ar interesa si pe mine sa gasesc o bibliografie despre contractul colectiv de munca, cu referire la conflictele de interese si jurisdictia lor din acest fel de contract. Ar fi bine daca as putea sa gasesc o structura foarte buna a acestei lucrari ca imi este foarte greu sa incep! Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dumneavoastra!
1. Legea 130/1996, privin contractul colectiv de munca, republicata in M.O.184/19.05.1998;
2. Contractul colectiv de munca unic la nivel national pe anii 2007-2010, publicat in M.O.partea V, nr.5/29.01.2007;
3. Pe "Documente utile" aveti un model de CCM la nivel de unitate.
Aceste documente sunt deajuns pentru a intocmi un CCU la nivel de unitate.
Daca mai aveti nelamuriri (si s-ar pute sa fie, cele de ordin tehnic) va rog sa ma contactati.
M-ar interesa mai mult conflictele de interese, de munca din CCM! Ceva referitor la aceste conflicte! Multumesc pentru raspuns, este de real ajutor!
1. Legea 168/1999 privind solutionarea conflictelor de munca. M.O. 582/1999.
2. Am uitat sa va mai dau un material bibliografic:
- pentru CCM: art.236-247 din Codul muncii;
-pentru conflictele de munca: art.248-253 din Codul muncii.
Spor la treaba!
Cred ca era vorba despre conflictele de interese si nu de cele de munca ....;)
Conflictele de interese sunt reglementate in Legea nr. 168/1999 din 12/11/1999 , cu modificarile si completarile ulterioare, in Capitolul II, art.7-39.
De asemenea, in doctrina gasiti aspecte legate de conflictele de interese, si anume :
Al.Ticlea, Tratat de dreptul muncii, Editura Universul juridic , 2007
Ion Traian Stefanescu, Tratat de dreptul muncii, Editura Wolters Kluver, 2007
Alexandru Athanasiu, Luminita Dima, Dreptul muncii, Editura All Beck, 2005.
Jurisprudenta gasiti :
Curtea Constitutionala, Decizia nr.557/2006, Decizia nr.189/2007.
C.S.J., Decizia nr.696/1998, in Dreptul nr.12/1998