avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 537 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie, stagii realizate in Romania si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie, stagii realizate in Romania si in Italia

Mama mea este nascuta in anul 1961, in luna septembrie .A muncit in Romania 20 de ani iar in Italia aproape 10 ani cu acte in regula , ar vrea sa revina acasa dar intrebarea mea este daca se poate pensiona dupa aproape 30 de ani de munca?
Cel mai recent răspuns: Laura Ciobeica , moderator 18:41, 4 Ianuarie 2012
Se poate pensiona pentru limita de varsta in octombrie 2023 (varsta 62 ani si 1 luna), stagiul complet de cotizare 32 ani si 4 luni, stagiul minim 15 ani. Ce se va mai schimba pana atunci nu stiu.
C ELENA a scris:

Mama mea este nascuta in anul 1961, in luna septembrie .A muncit in Romania 20 de ani iar in Italia aproape 10 ani cu acte in regula , ar vrea sa revina acasa dar intrebarea mea este daca se poate pensiona dupa aproape 30 de ani de munca?


Spre informarea utilizatorului as completa raspunsul domnului consultant cu urmatoarea informatie:
Stagiul de cotizare prevazut de lege pentru obtinerea drepturilor de pensie din sistemul public de pensii din Romania, in cazul lucratorilor migranti, se calculează prin insumarea perioadelor de asigurare realizate in Romania cu cele de asigurare realizate in alte state membre în care solicitantul a desfasurat activitati profesionale si confirmate ca atare de institutiile competente ale statelor membre implicate.

[ link extern ]
L.C.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipat partial Maria 1961 Maria 1961 Pentru o femeie născuta in 1961 Septembrie stagiu de cotizare este de 32 ani si 4 luni si 15 ani stagiul minim. In anul 2023 luna Octombrie este limita de ... (vezi toată discuția)
Pensionare olgamaria olgamaria Sunt nascuta in18 oct 1961 am 32 ani lucrati din care 12 ani in grupa a doua de munca.Cand ma pot pensiona?Va multumesc.. (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata Eliana1 Eliana1 Buna ziua, Sunt nascuta in iulie 1961 si am o vechime in munca de 32 de ani si 3 luni. M-ar interesa in ce conditii as putea beneficia de pensia ... (vezi toată discuția)