Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie, stagii realizate in Romania si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie, stagii realizate in Romania si in Italia

Mama mea este nascuta in anul 1961, in luna septembrie .A muncit in Romania 20 de ani iar in Italia aproape 10 ani cu acte in regula , ar vrea sa revina acasa dar intrebarea mea este daca se poate pensiona dupa aproape 30 de ani de munca?
Se poate pensiona pentru limita de varsta in octombrie 2023 (varsta 62 ani si 1 luna), stagiul complet de cotizare 32 ani si 4 luni, stagiul minim 15 ani. Ce se va mai schimba pana atunci nu stiu.
C ELENA a scris:

Mama mea este nascuta in anul 1961, in luna septembrie .A muncit in Romania 20 de ani iar in Italia aproape 10 ani cu acte in regula , ar vrea sa revina acasa dar intrebarea mea este daca se poate pensiona dupa aproape 30 de ani de munca?

Spre informarea utilizatorului as completa raspunsul domnului consultant cu urmatoarea informatie:
Stagiul de cotizare prevazut de lege pentru obtinerea drepturilor de pensie din sistemul public de pensii din Romania, in cazul lucratorilor migranti, se calculează prin insumarea perioadelor de asigurare realizate in Romania cu cele de asigurare realizate in alte state membre în care solicitantul a desfasurat activitati profesionale si confirmate ca atare de institutiile competente ale statelor membre implicate.

[ link extern ]
L.C.