Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se poate adresa notarului ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se poate adresa notarului ?

Buna seara.
Am in speta urmatorul caz, un cuplu casatorit de 11 ani- ea cetatean roman + cetatenie italiana si el cetatean italian. Ultimul lor domiciliu comun a fost in Italia, acum sunt separati doar in fapt. Vor sa divorteze de comun acord, neavand nimic de impartit, nici bunuri, nici copii.Amandoi locuiesc inca in Italia.
Se poate ca ea sa ceara divortul in Romania?
Am citit in Legea 105/1992 ca , desi au aceeasi cetatenie, pot divorta in Romania daca procedura de divort din Italia este mai greoaie. Se poate ? Daca da ..in ce conditii si ce acte le-ar trebui ?
Va multumesc anticipat !
O seara buna !
Avand ultimul domiciliu in Italia, notarul public este competent pt defacerea casatoriilor pentru sotii care au ultimul domiciliu comun pe raza judecatoriei unde acesta isi desfasoara activitatea sau notarul de la locul celebrarii casatoriei.deci nu se incadreaza pentru a desface casatoria la notarul public roman.
Atunci se poate adresa instantei romane?
Da, se poate prin notar, insa nu e chiar atat de simplu. Procedura ar dura cam 60 de zile.
ContSters213050, utilizator
Imi puteti da mai multe detalii?

Va multumesc !
@mihai...

Ca si la procedura succesorala si la procedura divortului pe cale notariala , notarul public are o competenta territoriala, cea enuntata mai sus! Daca nu se incadreaza intr una din cele doua conditii notarul nu este competent. Iar procedura divortului fara minori dureaza pana in 60 de zile la notar.