Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... adresa CEDO
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

adresa CEDO

As dori sa trimit un email la CEDO si am luat de pe net 3 adrese dar la fiecare dintre ele imi spune ca nu este buna. Va arat si adresele:1) ECHRvisitors@echr.coe.int; 2)point_i@coe.int; 3)HumanRights.Info@coe.int. Acestea sunt cele 3 adrese care se pare ca nu mai sunt valide. M-ati putea ajuta cu o adresa buna? Va multumesc.
Stimat forumist,

Corespondenţa pe e-mail nu este o corespondenţă recomandată pentru comunicarea cu CEDO.

Astfel, precum vedeţi din recomandarea oficială a Curţii, disponibilă pe site-ul [ link extern ]

modul de contactare a Curţii este destinat exclusiv unor situaţii determinate:

Contacting the Court: Electronic forms are now available online for questions about the Court and how it works.

În traducere, forma electronică este acum disponibilă pentru întrebări privind Curtea şi modul acesteia de funcţionare.

Folosiţi, deci, corespondenţa prin Poştă. Puteţi utiliza şi faxul, ca redundanţă, dar având în vedere o altă recomandare oficială a Curţii:

Information on how to send applications:
We would draw your attention to the fact that applications to the Court and all documents relating to the application may be sent only by post, even if they have been faxed beforehand.
Please bear in mind that any documents or questions relating to applications must also be sent to the Court by post.

Scurtă traducere:...aplicaţiile ca şi orice alte documente în legătură cu aplicaţia pot fi trimise exclusiv prin Poştă, chiar dacă au fost trimise prin fax anterior.

Astfel, adresa de corespondenţă pe care este recomandat să o folosiţi este:

European Court of Human Rights
Council of Europe
67075 Strasbourg Cedex
France
Tel : +33 (0)3 88 41 20 18
Fax : +33 (0)3 88 41 27 30

Corespondenţa cu alte organisme ale Consiliului Europei.

În cazul în care aveţi o cerere hotărâtă deja de CEDO, dar există probleme cu executarea ei, organul competent al Consiliului Europei este Comitetul de Miniştri.

Informaţii privind sesizarea acestui organism sunt disponibile aici:
[ link extern ]

Cu stimă.

andreigrigoriu, moderator
Va multumesc frumos pentru raspunsul dumneavoastra!