Forum Discuţii juridice Executare silită Dosar executare silita banca
Discuție deschisă în Executare silită

Dosar executare silita banca

Am si eu o problema cu o banca .Am un contract de credit cu ipoteca si in acelasi timp are si fratele meu un contract de credit de nevoi personale fara ipoteca.Problema e ca fratele a ramas in urma cu 2-3 rate neachitate si cei de la banca ma tot ameninta ca da drumul la amandoua dosare spre executare,al meu si al lui, pt ca au zis ca asa au ei normele lor interioare , au dreptul sa ne execute la comun sau cum vine asta ca nu inteleg?
apropo eu sunt la zi cu ratele.
gi-jane2, moderator
nu, fiecare contract cu banca este individual si dumneavoastra sunteti la zi cu ratele . Doar daca dumneavoastra nu achitati banca poate sa va execute silit.
gi-jane2, moderator
Daca sunteti garant in contractul de credit al fratelui si exista o clauza prin care se decide ca declararea ca scadent anticipat al unuia dintre credite duce la declararea si a celuilalt, se poate. Altfel nu.
multumesc! deci nu au nici un drept! ma gandeam ca ei ma ameninta doar ca sa-l faca pe fratele sa plateasca ratele ca sa nu dea drumul si la dosarul meu!
gi-jane2, moderator