Forum Discuţii juridice Executare silită Executare
Discuție deschisă în Executare silită

Executare

Buna seara.
Am si eu o nedumerire.
Am pierdut un proces in anul 2010 luna ianuarie si prin sentinta
trebuie sa platesc anumite sume si penalitati pentru neplata.
Insa nici pana acum nu a fost inaintata sentinta catre un executor in vederea executarii.Cat timp poate sa mai solicite executarea daca deja au trecut 2 ani
?
conform art.405 cpc este 3 ani sau 10 ani.cititi articolul
Conform codului de procedura civila mai exact articolul 405 este 3 ani sau 10. mai cititi ci dumneavoastra.
SECŢIUNEA a VI-a2
Prescripţia dreptului de a cere executarea silită :art 405:
(1)Dreptul de a cere executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia acţiunilor reale imobiliare, termenul de prescripţie este de 10 ani.
(2)Termenul de prescripţie începe să curgă de la data când se naşte dreptul de a cere executarea silită.
(3)Prin împlinirea termenului de prescripţie orice titlu executoriu îşi pierde puterea executorie
Art. 4051(1)Cursul prescripţiei se suspendă:
a)în cazurile stabilite de lege pentru suspendarea termenului de prescripţie a dreptului material la acţiune;
b)pe timpul cât suspendarea executării silite este prevăzută de lege ori a fost stabilită de instanţă sau de alt organ jurisdicţional competent;
c)cât timp debitorul îşi sustrage veniturile şi bunurile de la urmărire;
d)în alte cazuri prevăzute de lege.
(11)După încetarea suspendării, prescripţia îşi reia cursul, socotindu-se şi timpul scurs înainte de suspendare.
(2)Prescripţia nu se suspendă pe timpul cât executarea silită este suspendată la cererea creditorului urmăritor.
codul de procedură civilă actualizat prin:
Art. 4052
(1)Cursul prescripţiei se întrerupe:
a)pe data îndeplinirii de către debitor, înainte de începerea executării silite sau în cursul acesteia, a unui act voluntar de executare a obligaţiei prevăzute în titlul executoriu ori a recunoaşterii, în orice alt mod, a datoriei;
b)pe data depunerii cererii de executare, însoţite de titlul executoriu, chiar dacă a fost adresată unui organ de executare necompetent;
c)pe data trimiterii spre executare a titlului executoriu, în condiţiile art. 453 alin. (2);
d)pe data îndeplinirii în cursul executării silite a unui act de executare;
e)pe data depunerii cererii de reluare a executării, în condiţiile art. 3716 alin. (1);
f)în alte cazuri prevăzute de lege.
(2)După întrerupere, începe să curgă un nou termen de prescripţie.
(3)Prescripţia nu este întreruptă dacă cererea de executare a fost respinsă, anulată sau dacă s-a perimat ori dacă cel care a făcut-o a renunţat la ea.
Art. 4053
(1)După împlinirea termenului de prescripţie, creditorul poate cere repunerea în acest termen, numai dacă a fost împiedicat să ceară executarea datorită unor motive temeinice.
(2)Cererea de repunere în termen se introduce la instanţa de executare competentă, în termen de 15 zile de la încetarea împiedicării.

terorista2012, utilizator
ok
dar faptul ca 2 ani nu a fost interesat in recuperarea creantelor nu inseamna nimic?
3 ani in cazul dvs.
art.405 c.proc.civ.
Dreptul de a cere executarea silită se prescrie în termen de 3 ani, dacă legea nu prevede altfel. În cazul titlurilor emise în materia acţiunilor reale imobiliare, termenul de prescripţie este de 10 ani.
Termenul de prescripţie începe să curgă de la data când se naşte dreptul de a cere executarea silită.
Prin împlinirea termenului de prescripţie orice titlu executoriu îşi pierde puterea executorie.

Nu are nici o relevanta faptul ca nu a actionat pana acum in vederea recuperarii debitului.
Poate sa se adreseze unui executor si cu o zi inainte de expirarea termenului de prescriptie.
Apoi ,pentru motive temeinice creditorul poate sa ceara si după împlinirea termenului de prescripţie repunerea în acest termen dacă a fost împiedicat să ceară executarea datorită unor motive temeinice.

Simpatic nume de user aveti.."stiuculita"

MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Va multumesc
Asta e mai astept inca un an
Chit ca am pierdut prosteste procesul
Am facut prostia sa facem un contract cu o firma din Satu Mare pentru realizarea unui site.
Dupa ce am pus la dispozitie toate detaliile si pozele pentru site dupa aprox 2 luni nu era nimic facut.Am amenintat cu rezilierea si a aparut site-ul nefinalizat , nefunctional , fara magazin virtual si etc.Ulterior si foarte rapid au aparut facturile pe care evident le-am refuzat la plata.
Am solicitat in scris prin email si posta rezilierea contractului.O perioada de 6-7 luni nu am primit nici un raspuns dupa care am primit instiintarea pentru proces.Si fapt foarte ciudat am pierdut!Am constatat ulterior ca firma cu care am facut contractul avea cam 5-600 cauze la diverse instante pentru tepe de genul pe care l-am luat si noi.

Cat priveste numele pasiunea pentru pescuit nu are limite!!!!!!!
stiuculita, utilizator
Multumesc si eu dnei avocat Simonette dar v-as ruga sa-mi raspundeti si mie daca pt. o Sentinta civila(pt Somatie de plata) din nov.2008, comunicata partilor in data de 03.12.2008, cu drept de cerere in anulare -10zile de la comunicare si investita cu formula executorie "irevocabila prin neatacare cu cerere in anulare" -in data de 11.03.2009
pot cere executarea silita???- Termenul de 3 ani curge de la data de 11.03.2009, cand Sentinta a devenit irevocabila??? Si este pe ea acea stampila cu "Dam imputernicire si ordonam, etc..." E vorba de o datorie a unei societati comerciale, care nu mai are sediu, expirandu-i contractul pt sediu si care are doi asociati italieni, care s-au facut nevazuti... mentionez ca administratorul a ascuns bunurile firmei, nedepunand nici declaratiile legale la Adm. Financiara).