avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sold debitor contul 1174
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sold debitor contul 1174

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in urmatoarele probleme:
1. In anul 2010 am platit imp. pe profit 3615lei dar imp. minim era de 3225 lei pe primele 3 trimestre.In trim.4 nu am mai platit, societatea incheind anul pe pierdere. Nu am facut nota contabila 691-441 cu diferenta de imp. profit achitat in plus dar am facut in iulie 2011, 4411-1174 suma de 390 lei, cand am constat greseala.In decl. 101 reiese ca am de incasat acesti bani care pana in prezent au ramas in contul unic nedistribuiti.Intrebare: ce fac cu soldul creditor al contului 1174 la final de an?Mentionez ca si in 2011 societatea este pe pierdere.
2. Am de recuperat pierdere fiscala din 2010 in valoare de 1535 lei, pe care am inregistrat-o in primele doua trimestre din 2011 cand am avut profit. Acum societatea este pe pierdere si in reg. fiscal imi apare profit impozabil de -956.00 lei. Intrebare: este corect in 2012 sa inregistrez aceasta suma ca pierdere din anii anteriori si sa o recuperez daca o sa am profit? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: asmotortrade , utilizator 13:38, 9 Ianuarie 2012
DA!soldul debitor al contului 117 reprezinta pierdere neacoperita
Ultima modificare: Duminică, 8 Ianuarie 2012
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil
Va rog sa ma scuzati eu am intrebat ceva si mi-ati raspuns cu un da, nu inteleg ce inseamna acel DA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sold creditor cont 1174 sfarsit de an asmotortrade asmotortrade Buna ziua! In decembrie 2010 s-a omis inregistrarea notei contabile cu plata imp. pe profit platit in plus in suma de 390 lei.In iulie 2011 s-a inregistrat ... (vezi toată discuția)
Impozit de recuperat expro expro daca am conf decl.101 impozit platit in plus in 2009, in 2010 platesc mai putin cu diferenta? (vezi toată discuția)
Recuperare pierdere contabila mikitud mikitud Buna ziua, O societate SRL platitoare de impozit pe profit care a fost pe pierdere in ultimii doi ani,dar pe trimestrul 1 2013 am profit cum declar in dec ... (vezi toată discuția)