Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Sold debitor contul 1174
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Sold debitor contul 1174

Buna ziua! Va rog sa ma ajutati in urmatoarele probleme:
1. In anul 2010 am platit imp. pe profit 3615lei dar imp. minim era de 3225 lei pe primele 3 trimestre.In trim.4 nu am mai platit, societatea incheind anul pe pierdere. Nu am facut nota contabila 691-441 cu diferenta de imp. profit achitat in plus dar am facut in iulie 2011, 4411-1174 suma de 390 lei, cand am constat greseala.In decl. 101 reiese ca am de incasat acesti bani care pana in prezent au ramas in contul unic nedistribuiti.Intrebare: ce fac cu soldul creditor al contului 1174 la final de an?Mentionez ca si in 2011 societatea este pe pierdere.
2. Am de recuperat pierdere fiscala din 2010 in valoare de 1535 lei, pe care am inregistrat-o in primele doua trimestre din 2011 cand am avut profit. Acum societatea este pe pierdere si in reg. fiscal imi apare profit impozabil de -956.00 lei. Intrebare: este corect in 2012 sa inregistrez aceasta suma ca pierdere din anii anteriori si sa o recuperez daca o sa am profit? Multumesc!
DA!soldul debitor al contului 117 reprezinta pierdere neacoperita
Ec.Angelica-Ana Pop , Contabil
Va rog sa ma scuzati eu am intrebat ceva si mi-ati raspuns cu un da, nu inteleg ce inseamna acel DA.