Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Interpretarea legilor
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Interpretarea legilor

Am citit Legea nr.290/2004 art.9 lit.d,dar nu prea am inteles multe.De aceia va rog sa fiti mai explicit,sau sa-mi spuneti unde gasesc interpretarea legilor si art. din C.P.,fiindca ma intereseaza foarte mult problema cu cazierul.V
Va multumesc!
Ce va este neclar la acel text de lege ? ... interpretarea legilor nu o s-o gasiti specificata intr-un act normativ , ci in cartile de specialitate ...

Art. 9 din Legea nr.290/2004 prevede:
In ceea ce priveste persoanele fizice, in cazierul judiciar se inscriu date privind:
a) pedepsele, masurile de siguranta si educative, pronuntate prin hotarari judecatoresti definitive;
b) inceperea, intreruperea si incetarea executarii pedepsei inchisorii, a masurilor de siguranta si educative, liberarea conditionata si revocarea acesteia, sanctiunea cu caracter administrativ a amenzii stabilite conform Codului penal, achitarea amenzii penale;
c) amnistia, gratierea, prescriptia executarii pedepsei, reabilitarea, caracterul politic al condamnarii;
d) pedepsele si masurile pronuntate prin hotarari penale definitive de instantele judecatoresti din strainatate, precum si masurile luate prin actele efectuate de organele judiciare penale din strainatate, daca aceste hotarari au fost recunoscute de organele romane competente;
e) hotararile definitive care impun rectificari in cazierul judiciar;
f) extradarea.