Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... bilant PFA sistem real 2011.ce este deductibil si cat ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

bilant PFA sistem real 2011.ce este deductibil si cat %?

Nu am platit la sanatate de la infiintare.Daca platesc acum (ian 2012) pot deduce contributia datorata(fara penalitatile lor) din venitul realizat in 2011?Sau ,pentru factura la internet(pe pfa) emisa pe27 dec 2011 si platita in ian 2012 o pot deduce peanul trecut(2011)? Va rog daca vrea sa imi spuna si mie,cine se pricepe,am cumparat o barca in dec 2011 ,cat pot deduce si cum?(pfa-ul e pe pescuit comercial)
Daca ob. de activitate este pescuitul comercial,atunci cheltuiala este facuta pentru a produce venituri,deci este deductibila total.
cheltuiala cu sanatatea este deductibila cind o platiti chiar daca este aferenta anului 2011.
In RJIP se trece in ordine cronologica toate platile.tot ce platiti in 2012 este pentru acest an,daca sunteti platitor de TVA ,atunci puteti inreg. fact. cind sunt emise si plata lor la fel.
nu stiu ce sa spun,barca ar fi mijloc fix,ca masina si s-ar amortiza in 3 ani;ce am auzit pe la altii,ca eu oricum nu ma pricep,si nefiind platitor de tva,daca scad tot la rand,oare cam cat m-ar sanctiona ANAF-ul???