Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... unde pot merge sa imi fac vizita medicala pentru ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

unde pot merge sa imi fac vizita medicala pentru angajare

la care policlinica din timisoara ?
Societatea la care lucrati nu are un contract incheiat cu o clinica medicala in vederea efectuarii analizelor?
1. Inainte de incheierea CIM se deschide "Dosarul medical" de catre angajator.

2. Angajatorul completeaza "solicitarea pentru examenul medical la angajare" si "fisa de expunere la riscuri profesionale".

3. Candidatul se prezinta cu acest dosar la medicul de medicina muncii care deserveste pe angajator.

4. Medicul de medicina muncii propune examenele medicale, in functie de cerintele postului si, in functie de rezultate, completeaza "fisa de aptitudine" cu care candidatul se prezinta la
angajator si apoi semneaza CIM.

5. Conform Legii 319/2006, a securitatii si sanatatii in munca, si a Normelor de aplicare a ei, costurile legate de efectuarea examenelor medicale inainte de angajare si in timpul desfasurarii activitatii la locul de munca sunt suportate de angajator.

6. Nu mergeti la orice policlinica din localitate ci numai la acel cabinet de medicina muncii cu care angajatorul are contract de prestari servicii de medicina muncii.
ba da are dar mi s-a gasit o problema ,mi s-a spus ca nu vad destul de bine ,mi sa dat o fisa medicala valabila 3 luni dar pe ea specifica ca e pentru **coordonator** mie imi trebuie pt conducator...
gheorghe03, utilizator
gheorghe03 a scris:

ba da are dar mi s-a gasit o problema ,mi s-a spus ca nu vad destul de bine ,mi sa dat o fisa medicala valabila 3 luni dar pe ea specifica ca e pentru **coordonator** mie imi trebuie pt conducator...

"Fisa de aptitudine" este eliberata de catre medicul de medicina muncii (care efectueaza examenul medical la angajre sau periodic) de la cabinetul medical de medicina muncii cu care angajatorul are contract de prestari de servicii medicale de medicina muncii si pe care angajatorul le plateste.

Dar, HG 355/2007 precizeaza:
"Art. 30. — Persoana examinata poate contesta rezultatul dat de catre medicul specialist de medicina muncii privind aptitudinea in munca.
Art. 31. — Contestatia prevazuta la art. 30 se adreseaza autoritatii de sanatate publica judetene sau a municipiului Bucuresti, sn termen de 7 zile lucrstoare de la data primirii fisei de aptitudine in muncs.
Art. 32. — Autoritatea de sanatate publica judeteana sau a municipiului Bucuresti desemneaza o comisie formata din 3 medici specialisti de medicina muncii si convoaca partile implicate in termen de 21 de zile lucratoare de la data primirii contestatiei.
Art. 33. — Decizia comisiei este consemnata intr-un proces-verbal si este comunicata in scris persoanei examinate medical.
Art. 34. — Concluzia procesului-verbal este consemnata in fisa de aptitudine, in care a fost precizat rezultatul examenului medical contestat."
ok multumesc am sa incerc sa contestez daca chiar se poate