avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Motivare in fapt si in drept a unei contestatii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Motivare in fapt si in drept a unei contestatii

Buna ziua,
As avea nevoie de putin ajutor pentru formularea unei contestatii.
Mi-a fost ridicata masina dintr-o parcare de reşedinţă, ce constituie contravenţie conform H.C.G.M.B 124/2008.

Ma poate ajuta cineva in formularea a 3 idei?
Nu stiu in baza a caror legi sa le formulez.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: ciprian_ntz , utilizator 18:12, 9 Ianuarie 2012

nu este un model standard,

situatii asemanatoare gasiti pe www.amenda.ro


Ordonanta nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor
Nu caut un model ci putin ajutor in formularea in drept a urmatoarelor aspecte:

1. Parcarea era semnalizata cu indicator de parcare si nici un alt indicator nu era prezent care sa interzica oprirea sau stationarea, sau alt indicator care sa avertizeze ca parcarea sau locul este rezervat sau inchiriat.
2. neconcordanta intre datele trecute in comunicarea (lasata in parbriz) si dispozitia de ridicare cu privire la numarul locului de parcare de pe care a fost ridicat autoturismul si numarul strazii.

Multumesc
Este suficient sa contestati faptul ca pe PV nu corespunde numele strazii cu locul unde ati parcat masina pt ca nesemnalizarea locului de parcare nu sta in picioare.
Cum adica nesemnalizarea locului nu sta in picioare?
Nu trebuie sa existe un indicator care interzice oprirea/stationarea sau care avertizeaza ca acel loc este rezervat sau inchiriat?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Loc parcare de utilitate publica ashall77 ashall77 Buna ziua, Vreau sa va cer ajutorul intr-o dilema ce nu-mi da pace. Blocul unde locuiesc are o parcare in fata administrata de Administratia Strazilor, ... (vezi toată discuția)
Loc de parcare rezervat - amenda Andrew2424 Andrew2424 Buna ziua! Am și eu o problema,eu nu sunt din bucuresti și pe data de 27 am lăsat masina parcata intr-un loc de parcare langa blocul unde prietena mea sta ... (vezi toată discuția)
Amenda politia locala auricius auricius Am circulat si am parcat pe un drum asfaltat care este accesul catre un stadion din localitatea Videle,drum care limiteaza parcul public din localitate. Am ... (vezi toată discuția)