Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Motivare in fapt si in drept a unei contestatii
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Motivare in fapt si in drept a unei contestatii

Buna ziua,
As avea nevoie de putin ajutor pentru formularea unei contestatii.
Mi-a fost ridicata masina dintr-o parcare de reşedinţă, ce constituie contravenţie conform H.C.G.M.B 124/2008.

Ma poate ajuta cineva in formularea a 3 idei?
Nu stiu in baza a caror legi sa le formulez.

Multumesc

nu este un model standard,

situatii asemanatoare gasiti pe www.amenda.ro

Ordonanta nr. 2/2001 privind regimul juridic al contraventiilor
Nu caut un model ci putin ajutor in formularea in drept a urmatoarelor aspecte:

1. Parcarea era semnalizata cu indicator de parcare si nici un alt indicator nu era prezent care sa interzica oprirea sau stationarea, sau alt indicator care sa avertizeze ca parcarea sau locul este rezervat sau inchiriat.
2. neconcordanta intre datele trecute in comunicarea (lasata in parbriz) si dispozitia de ridicare cu privire la numarul locului de parcare de pe care a fost ridicat autoturismul si numarul strazii.

Multumesc
Este suficient sa contestati faptul ca pe PV nu corespunde numele strazii cu locul unde ati parcat masina pt ca nesemnalizarea locului de parcare nu sta in picioare.
Cum adica nesemnalizarea locului nu sta in picioare?
Nu trebuie sa existe un indicator care interzice oprirea/stationarea sau care avertizeaza ca acel loc este rezervat sau inchiriat?