Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioada de pensie de invaliditate este stagiu? Pensie ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioada de pensie de invaliditate este stagiu? Pensie de urmas si alte venituri.

1.ani petrecuti la pensie (revizuibila) se considera vechime sau ca sa iesi la pensie de drept se iau in calcul doar anii de munca efectiva?

2. in continuare copilul care beneficiata de pensie de urmas si este la facultate are dreptul sa realizeze venituri fara o suma axia liita sau s a mai modificat ceva de anul trecut si nu le mai poate cumula - pensia de urmas si salariu?
1-Pensia de invaliditate este stagiu asimilat.De stagiile asimilate se tine cont(intra in calcul)doar la pensia de limita de varsta
2-Poate realiza venituri,fara limita..