Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Perioadele lucrate in strainatate sunt avute in vedere ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Perioadele lucrate in strainatate sunt avute in vedere la acordarea pensiei?

As vrea sa stiu si eu daca anii in care am muncit in strainatate cu contract de munca se iau in considerare si se adauga la cei munciti in tara atunci cand vreau sa ies la pensie la noi in tara?
Daca ati lucrat intr-un stat UE ori intr-un stat cu care România are acord în acest sens, da, stagiul dvs. pentru perioada lucrata in strainatate va fi pusa la pensie.

Practic veti primi o pensie pentru stagiul din Romania si o pensie pentru perioada lucrata in respectivul stat.
Daca acel stat este Italia ,atunci inseamna ca voi primi 2 pensii?
Da, veti primi o pensie europeana, compusa din cuantumul pensiei romanesti (pt perioada lucrata aici) și din cuantumul pensiei din Italia (pt. perioada lucrata acolo).
Dar problema este ca noi inca nu avem euro.Cum va fi calculata aceasta pensie?
Casa de Pensii din Italia va calcula cuantumul pentru perioada lucrata in Italia conform propriilor norme si in euro iar Casa de Pensii din RO va calcula conf. propriilor norme si in legi.

Daca va veti stabili in Romania, veti primi pensia in lei (daca va mai exista leul la acea vreme) sau in euro daca doriti sa va stabiliti la pensie în Italia sau in orice alt stat din UE care are euro