avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 375 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot sa trec de la pensie de invaliditate la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot sa trec de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta?

Sunt nascuta in 01.01.1955, am o vechime de 25 de ani, din 2000 pensionata pe caz de boala gradul 2 cu drept de munca de 4 ore. Din 2000 pana in 2008 am lucrat in regimul acesta de 4 ore.
Va rog frumos, puteti sa imi spuneti cand pot sa ies la pensie la limita de varsta?
Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 21:19, 9 Ianuarie 2012
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.Limita de varsta la 60 de ani.

Legea 263/2010

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
Pensia dvs. de invaliditate gr. 3 se va transforma in pensie limita de varsta atunci cand veti implini 60 de ani, in ianuarie 2015.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Trecerea de la pensia de invaliditate la pensia pentru limita de varsta mmus mmus Buna ziua, Mama mea are 56 de ani si 4 luni (nascuta pe 19.03.1955) si un stagiu de cotizare realizat de 32 ani, 5 luni si 24 zile, din care 16 ani si 1 luna ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata ondina_onutz ondina_onutz Buna seara, Cand poate iesi la pensie anticipata un barbat , nascut in decembrie 1951 care are stagiu de cotizare de 29 de ani,o luna si 21 de zile din ... (vezi toată discuția)
Cand ma pot pensiona ,am implinit 60 ani si am cotizatie de 30 ani cu tot cu sporuri marymaria marymaria am o pensie de boala gradul 3,in matrie implinesc 60 de ani,am cotizat 30 de ani cu tot cu sporuri,asi dori sa stiu cand pot iesi la pensia de drept?? (vezi toată discuția)