Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot sa trec de la pensie de invaliditate la ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot sa trec de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta?

Sunt nascuta in 01.01.1955, am o vechime de 25 de ani, din 2000 pensionata pe caz de boala gradul 2 cu drept de munca de 4 ore. Din 2000 pana in 2008 am lucrat in regimul acesta de 4 ore.
Va rog frumos, puteti sa imi spuneti cand pot sa ies la pensie la limita de varsta?
Multumesc anticipat!
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.Limita de varsta la 60 de ani.

Legea 263/2010

Art. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
Pensia dvs. de invaliditate gr. 3 se va transforma in pensie limita de varsta atunci cand veti implini 60 de ani, in ianuarie 2015.