Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere

O persoana cu doua contracte de munca, jumatate de norma,societati diferite,beneficiaza de deducere personala in ambele parti?
Nu; doar la locul de munca declarat ca functie de baza (el alege).
Nu mi se pare corect.Nu sunt venituri suplimentare.Ce credeti?
Nu conteaza ce ni se pare noua corect ci, ce precizeaza prevederile legale in vigoare,ori in acest sens Codul Fiscal are o reglementare precisa,astfel:
ART. 56 Deducere personală

(1) Persoanele fizice prevăzute la art. 40 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.
In Codul Muncii nu mai exista prevazuta obligativitate a declararii functiei de baza ... prin urmare, cele doua acte normative se bat cap in cap
In practica ,se utilizeaza o declaratie a salariatului cu privire la faptul ca beneficiaza de „deducerea personala” la un alt angajator,doar pt. dosarul fiscal fara a fi obligat insa sa precizeze si unde,si astfel nu se intra in contradictie cu Codul Muncii,dar in acelasi timp se aplica prevederea Codului Fiscal.