Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Noul cod civil a desfiintat codul familiei?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Noul cod civil a desfiintat codul familiei?

codul familiei este acum inclus in codul civil?mai cumpar separat codul familiei sau doar codul nou civil?mersi
Da, Noul Cod civil cuprinde si dispozitiile privitoare la raporturile de familie. Nu mai este separat Codul familiei.
Codul Familiei este abrogat de Legea nr. 71/2011 pentru punerea în aplicare a Legii 287/2009 privind Codul Civil.De asemenea, si Codul comercial , cele 2 coduri mentionate nemaiexistand ca entitati separate de Codul civil, ci , dispozitiile acestora fiind incluse in Noul Cod civil.
legea 71/2011 care modifica unele articole din noul cod civil ,de exemplu in legea 71/2011 cu privire la sectiunea "Despre legea civila" zice ca art 10 va avea urmatorul continut si titlul este"Interzicerea analogiei" .Daca ma uit in legea 287/2009 adica noul cod civil tot la sectiunea "Despre legea civila" la art 10 apare "Uzantele si principiile generele"
in cazul acesta eu ce inteleg ca art 10 din legea 71/2011 e de fapt articolul bun care il desfiinteaza pe art 10 din legea 287/2011 uzantele si principiile?deci nu se mai aplica art cu uzantele?mersi
@marciuc
Legea 287/2009 privind Codul civil a fost modificată prin Legea 71/2011. După această modificare, Legea 287/2009 a fost republicată - aşa cum spune articolul 218 din Legea 71/2011, raportat la articolul 70 din Legea 24/2000: au fost integrate prevederile modificate, actualizându-se denumirile schimbate între timp şi dându-se, atunci când s-a dispus expres, o nouă numerotare articolelor etc.

Utile:
- fişa modificărilor Legii 287/2009 - [ link extern ]
- textul republicat al Codului civil - [ link extern ]
- secţiunea avocatnet.ro referitoare la noul Cod civil (linkul pe care l-aţi cerut pe privat) - www.avocatnet.ro/content/cod...
Noul Cod Civil ESTE IN VIGOARE si nu vechiul Cod al familiei.
Judecata se face pe noul cod civil chiar daca ati inceput procesul inainte de 1 0ctombrie 2011.