avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nerespectarea normelor OUG 96/2003
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nerespectarea normelor OUG 96/2003

Ce se intampla daca angajatorul nu anunta medicul de medicina a muncii si ITM-ul ca are in unitate o femeie insarcinata?
Cel mai recent răspuns: ContSters42179 , utilizator 18:06, 10 Ianuarie 2012
Va fi amendat de ITM.
Art. 7.
(1) In termen de 10 zile lucratoare de la data la care angajatorul a fost anuntat în scris de catre o salariata ca se afla în una dintre situaţiile prevazute la art. 2 lit. c)-e), acesta are obligatia sa instiinteze medicul de medicina muncii, precum şi inspectoratul teritorial de munca pe a carui raza isi desfasoara activitatea.
Art. 27.
(1) Incalcarea urmatoarelor dispozitii constituie contraventie şi se sanctioneaza astfel:
a) incalcarea dispozitiilor prevazute la art. 4, 5, 6, art. 7 alin. (1), art. 8, art. 12 alin. (1) şi (2), art. 17, 18 şi art. 26 alin. (1), cu amenda de la 25.000.000 lei la 50.000.000 lei;
Femeia insarcinata trebuie sa faca plangere la ITM?
Desigur. Este cea lezata in drepturi.
La cat timp dupa trecerea celor 10 zile trebuie sa faca plangere? Multumesc.
Legislatia nu prevede un termen dar interesul dv. va dicta cand veti dori sa faceti sesizarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariata gravida lungeanuadina lungeanuadina Buna ziua! Conform OUG96/2003 art.7 alin.1 trebuie sa anuntam ITM-ul cand o salariata este angajata. E grav daca nu am anuntat ITM-ul pana acum? Si cum ... (vezi toată discuția)
Salariate gravide- instiintare itm roxana69 roxana69 Este adevarat ca pentru orice salariata gravida trebuie anuntat ITM-ul? Eu stiam ca numai in cazul riscului maternal se anunta ITM-ul. (vezi toată discuția)
Instiintare gravide la itm elena milos elena milos Buna ziua Va rog frumos sa-mi spuneti daca sunt obligata sa anunt ITM-ul in cazul in care in firma apare o graviduta, iar aceasta nu are risc ... (vezi toată discuția)