Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Nerespectarea normelor OUG 96/2003
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Nerespectarea normelor OUG 96/2003

Ce se intampla daca angajatorul nu anunta medicul de medicina a muncii si ITM-ul ca are in unitate o femeie insarcinata?
Va fi amendat de ITM.
Art. 7.
(1) In termen de 10 zile lucratoare de la data la care angajatorul a fost anuntat în scris de catre o salariata ca se afla în una dintre situaţiile prevazute la art. 2 lit. c)-e), acesta are obligatia sa instiinteze medicul de medicina muncii, precum şi inspectoratul teritorial de munca pe a carui raza isi desfasoara activitatea.
Art. 27.
(1) Incalcarea urmatoarelor dispozitii constituie contraventie şi se sanctioneaza astfel:
a) incalcarea dispozitiilor prevazute la art. 4, 5, 6, art. 7 alin. (1), art. 8, art. 12 alin. (1) şi (2), art. 17, 18 şi art. 26 alin. (1), cu amenda de la 25.000.000 lei la 50.000.000 lei;
Femeia insarcinata trebuie sa faca plangere la ITM?
Desigur. Este cea lezata in drepturi.
La cat timp dupa trecerea celor 10 zile trebuie sa faca plangere? Multumesc.
Legislatia nu prevede un termen dar interesul dv. va dicta cand veti dori sa faceti sesizarea.