Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... CERERE DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

CERERE DIVORT

Buna ziua,Am cautat pe internet dar nu am gasit o cerere care sa ma reprezinte.va rog frumos daca puteti sa ma ajutat.As vrea o cerere de divort ptr,ca nu imi permit un avocat care sa ma ajute.Eu si sotul meu suntem de acord cu divortul si s-ar fi facut de comun acord,dar am citit ca nu putem deoarece avem un copil impreuna.suntem despartiti deja,nu mai locuim impreuna,e vorba de nepotrivire de caracter.El e de acord ca eu sa am grija de copil,imi va plati pensie alimentara,eu vreau sa revin la numele anterior casatoriei,partajul nu il vom face ptr.ca el ii va lasa totul copilului,ne-am pus de acord ca el sa poata vizita copilul sau sa o ia la el in week-end,in concedii.Am inteles ca va trebui o cerere de divort din culpa comuna,dar nu stiu exact cum sa o formulez,si am vazut ca trebuie sa se faca referire si la anumite articole din codul familiei. VA MULTUMESC ANTICIPAT

SI AS MAI AVEA O INTREBARE:pot cere in aceeasi cerere de divort si incredintarea copilului sau trebuie deschis alt dosar?si trebuie platite si alte taxe?sa stiu sa fiu pregatita cand depun actele.mentionez ca copilul are 9 ani,deci este minora,si a ramas in intretinerea mea,de cand tatal ei s-a mutat
BYA_NELY, utilizator
Ma scuzi ca intervin , nefiind avocat.
Singurul lucru ce doresc sa te rog , este sa faci partajul , sau cel putin sa ai un act legal in care sa se vada clar ca el renunta la bunurile lui (de orice natura ar fi ele) , in favoarea copilului.

Iti spun asta , deoarece din tot ce se intimpla in jurul nostru concluzia e clara, legea nu obliga parintii la ai asigrarea copilului un camin decent ..., doar aceea jalnica pensie alimentara (care asigura cel mult 25% din nevoile lui) pe care daca ai "sansa" sa ai de-a face cu un parinte rau platnic, tot tu esti cea care umblii prin tribunale, sau faci pe detectivul sa vezi pe unde mai lucreaza.

Asa ca, daca el renunta de buna voie, sa si semneze pt asta, ca peste ani te trezesti ca iti cere partajul ...si din pacate, vei ajunge sa imparti bunul la care a renuntat ....iar vorbele de acum nu vor avea nici o valoare
In plus daca vei citi mai multe topicuri vei afla ca desi apartamentul se (v-a) vinde la cota de piata, pensia alimentara nu e nici oadata ajustata la cota de nevoi.....a copilului

Asa ca te rog, nu te lasa influentata de bunavointa lui, si aplica proverbul: ce-i in mina, nu-i minciuna.

MULTUMESC MULT PENTRU SFAT
VOM MERGE LA UN NOTAR SI VOM FACE UN ACT PENTRU APARTAMENT
te rog cere si parerea unui avocat, din cite am inteles ,orice intelegere (chiar si notariala) inainte de divort nu are valabilitate in fata instantei...dar aici sfatul si indrumarea avocatului e necesara si de multe ori obligatorie.
ok.mersi mult nu am stiut ca un act notarial nu te ajuta foarte mult ,am sa fiu atenta.
in rest?in legatura cu ce am scris nu ma poti ajuta?eu am o cerere facuta dar nu am facut referire la nici un articol din lege de teama sa nu gresesc cu ceva si mai am doar doua zile la dispozitie pana depun.multumesc inca o data
:)
din pacate eu nu am un divort amiabil , decit teoretic si pe hirtie. Dar stiu sigur ca daca ai sa cauti in topicuri vei gasii formularul, sau alte detalii legate de el .
dar din cite stiu poti de exemplu sa mergeti la un avocat si el va poate complecta documentul, la fel cum poate sa va reprezinte pe amindoi.In felul asta nici nu trebuie sa platesti decit 1 avocat.....