Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

buna dimineata1 as dori sa intreb in ce conditii se pot pensiona urmatoarele persoane;
- femeie , nascuta in dec.1957 cu 31 ani stg.de cotizare
- barbat, nascut in oct.1952, cu 19 gr.a II a si cu 30 a si 4 luni
- barbat , nascut in ian.1951 si cu 41 ani stg de cotizare
- femeie nascuta in ian.1958, cu 32 ani stg de cotizare
- femeie nascuta in nov.1956 cu 31 ani si 8 luni stg de cotizare
Va multumesc din suflet!
buiavasi, utilizator
1. Pensie pentru limita de varsta in noiembrie 2018, la implinirea varstei de 60 de ani si 11 luni. Intrucat a realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 11 luni, doamna va putea beneficia de pensie anticipata partiala la 55 de ani si 11 luni.

2. Pensie pentru limita de varsta in octombrie 2013, la implinirea varstei standard reduse de pensionare de 61 de ani. Intrucat a realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani, domnul va putea beneficia de pensie anticipata partiala la implinirea varstei de 60 de ani.

3. Pensie pentru limita de varsta in ianuarie 2016, la implinirea varstei de 65 de ani. Intrucat a realizat stagiul complet de cotizare de 35 de ani, domnul poate beneficia de pensie anticipata partiala oricand (a implinit varsta de 60 de ani).

4. Pensie pentru limita de varsta in ianuarie 2019, la implinirea varstei de 61 de ani. Intrucat a realizat stagiul complet de cotizare de 31 de ani, doamna va putea beneficia de pensie anticipata partiala la implinirea varstei de 56 de ani.

5. Pensie pentru limita de varsta in iunie 2017, la implinirea varstei de 60 de ani si 7 luni. Intrucat a realizat stagiul complet de cotizare de 30 de ani si 7 luni, doamna va putea beneficia de pensie anticipata partiala la implinirea varstei de 55 de ani si 7 luni.
Va multumesc din suflet!