Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii de acordare a indemnizatiei de somaj in 2012
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii de acordare a indemnizatiei de somaj in 2012

in anul 2012 mai functioneaza somajul tehnic si este de 75% din brut .
ajutorul de somaj dupa ce crtiterii se acorda in anul 2012 si cat la % din salariul brut primesti si cat la % in functie de vechime in campul muncii Va multumesc
1. Din Codul muncii:

Art. 52
(1) Contractul individual de munca poate fi suspendat din initiativa angajatorului in urmatoarele situatii:
c) in cazul intreruperii sau reducerii temporare a activitatii, fara incetarea raportului de munca, pentru motive economice, tehnologice, structurale sau similare;
Art. 53
(1) Pe durata reducerii si/sau a intreruperii temporare a activitatii, salariatii implicati in activitatea redusa sau intrerupta, care nu mai desfasoara activitate, beneficiaza de o indemnizatie, platita din fondul de salarii, ce nu poate fi mai mica de 75% din salariul de baza corespunzator locului de munca ocupat, cu exceptia situatiilor prevazute la art. 52 alin. (3) .

(2) Pe durata reducerii si/sau a intreruperii temporare prevazute la alin. (1), salariatii se vor afla la dispozitia angajatorului, acesta avand oricand posibilitatea sa dispuna reinceperea activitatii.

2. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 39.
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordã şomerilor prevãzuţi la art. 17 alin. (1), pe perioade stabilite diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.

(2) Cuantumul indemnizaţiei de şomaj prevãzute la alin. (1) este o sumã acordatã lunar şi în mod diferenţiat, în funcţie de stagiul de cotizare, dupã cum urmeazã:
a) 75% din valoarea indicatorului social de referinta in vigoare la data stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevãzutã la lit. a) la care se adaugã o sumã calculatã prin aplicarea asupra mediei salariului de bazã lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei cote procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare.

(3) Cotele procentuale diferenţiate în funcţie de stagiul de cotizare, prevãzute la alin. (2) lit. b), sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 10 ani;
d) 10% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel puţin 20 de ani.
- Indicatorul social de referinta (ISR), in vigoare = 500 lei.

3. Pentru a beneficia de indemnizatia de somaj trebuie sa va inceteze CIM din motive neimputabile dvs. si in ultimele 24 de luni sa aveti 12 luni cotizate la somaj.
Ce mai este si cu inicatorul asta? o alta gaselnita a statului roman de a trage in piept pe cei ce muncesc si isi platesc corect datoriile, noua ni se opreste procent din salariu, iar cand avem nevoie de sprijin ni se arunca in fata un termen inventat de ei, rusineeeee!!

sa speram ca noii guvernanti vor renunta la aceste masuri de austeritate, vor fura mai putin si vor respecta mai mult pe omul cinstit decat pe hoti si pe oportunisti.
1. Conform Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, indicatorul social de referință(ISR) reprezintă unitatea exprimată în lei la nivelul căreia se raportează prestațiile bănești suportate din buget cum ar fi:
- Indemnizația de șomaj;
- Indemnizația pentru concediul de creștere a copilului;
- Alocația de stat pentru copii.
- etc.

2. Valoarea ISR se poate modifica prin hotărâre a Guvernului, în funcție de indicele de creștere a prețurilor de consum prognozat în anul anterior.

3. - Introducerea ISR nu a modificat cuantumul prestatiilor platite pana acum ci numai a simplificat unitatea la care se raporteaza cuantumul prestatiilor sociale.
- Inainte de introducerea acestui ISR unele prestatii se raportau la salariul minim pe economie, altele la salariul mediu, altele la indemnizatia de somaj etc.
tudorvaleriu a scris:

1. Conform Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, indicatorul social de referință(ISR) reprezintă unitatea exprimată în lei la nivelul căreia se raportează prestațiile bănești suportate din buget cum ar fi:
- Indemnizația de șomaj;
- Indemnizația pentru concediul de creștere a copilului;
- Alocația de stat pentru copii.
- etc.

2. Valoarea ISR se poate modifica prin hotărâre a Guvernului, în funcție de indicele de creștere a prețurilor de consum prognozat în anul anterior.

3. - Introducerea ISR nu a modificat cuantumul prestatiilor platite pana acum ci numai a simplificat unitatea la care se raporteaza cuantumul prestatiilor sociale.
- Inainte de introducerea acestui ISR unele prestatii se raportau la salariul minim pe economie, altele la salariul mediu, altele la indemnizatia de somaj etc.

Bună ziua,

Vă rog frumos să mă ajutaţi în următoarea problemă: Am 2 contracte individuale de muncă la angajatori diferiţi: unul cu 8 h/zi (unde deţin şi funcţia de bază) şi unul cu 2 h/zi. De la cel cu 8h/zi îmi desfiinţează postul conform art. 65 alin 1 Legea 53/2003 pot beneficia de indemnizaţie de şomaj chiar dacă am acel cim cu 2 h/zi la un alt angajtor.
Mulţumesc anticipat!
1. Ca sa beneficiati de indemnizatie de somaj trebuie sa incetati si celalalt contract individual de munca.

2. Pentru indemnizatia de somaj se vor lua in calcul si veniturile de ambele locuri de munca.