avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 173 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Permis calatorie, pensionar CFR
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Permis calatorie, pensionar CFR

Posed un peris calatorie pe cfr cod 7.3 cu 24 file. Un drept dobandit din anul 2000 can am iesit la pensie. Vreau sa stiu in anul 2012 cate file de permis primesc?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 21:23, 12 Ianuarie 2012
Legea 283/2011

Art. 19
In anul 2012 se acorda reduceri de tarife sau, dupa caz, gratuitati, numai in limita a 3 calatorii dus-intors sau 6 calatorii simple, la facilitatile de transport prevazute de urmatoarele acte normative:
a) art. 1, art. 2 alin. (1), (2) si (4), art. 3 alin. (1) si (2), art. 4 alin. (1), (2) si (3), art. 5, art. 8 alin. (1), (2) si (3), art. 9 alin. (1), art. 11 alin. (1) si art. 12 din Ordonanta Guvernului nr. 112/1999 privind calatoriile gratuite in interes de serviciu si in interes personal pe caile ferate romane, republicata, cu modificarile ulterioare;

Ordonanta Guvernului nr.112/1999




Art. 8. -


(3) Pensionarii care indeplinesc conditiile pentru a beneficia de permise de calatorie pe caile ferate romane in mod gratuit au dreptul anual la 24 de file de permise de calatorie, iar membrii lor de familie la 12 file de permise de calatorie.

Si eu ma aflu in aceeasi situatie fiind pensionar C.F.R.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reducerea numarului de calatorii gratuite la pensionarii cfr sandu49 sandu49 Salut. Fratilor! Portocalii ne-au mancat si din nr de calatorii gratuite (permise CFR). Stie careva in ce baza legala au facut acest lucru? (vezi toată discuția)
Impozit permise cfr sexu sexu Proiect de modificare la Ordonanța 112/1999 privind călătoriile gratuite în interes de serviciu şi în interes personal pe căile ferate române,,,,,,10. ... (vezi toată discuția)
Poate o oug să îmi afecteze drepturile din ccm? adică pot ... Toader29 Toader29 Poate o,OUG să îmi afecteze drepturile din CCM .adică pot ataca in instanță daca nu îmi sunt respectate drepturile din CCM? (vezi toată discuția)