Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 85 %
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

85 %

Se tot vorbeste de revenirea la procentul de 85% ....pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani...a fost si publicat actul in cauza si in Monitorul Oficial...? daca da, poate stie cineva un nr....
Multumesc
Ordinul nr. 68, emis miercuri, 4 februarie 2009 , MMFPS a aprobat instructiunile de aplicare a unor prevederi din Normele metodologice de aplicare a O.U.G. nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului.
julien_slbz a scris:

Se tot vorbeste de revenirea la procentul de 85% ....pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani...a fost si publicat actul in cauza si in Monitorul Oficial...? daca da, poate stie cineva un nr....
Multumesc

Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului , cu modificarile si completarile, aduse prin :
- O.G. nr. 1/2006
- O.U.G. nr. 44/2006
- Legea nr. 508/2006
- Legea nr. 7/2007
- O.U.G. nr. 118/2008 publicata in MOF nr. 680 din 03.10.2008
- Legea nr. 257/2008 publicata in MOF nr. 746 din 04.11.2008
- O.U.G. nr. 226/2008 publicata in MOF nr. 899 din 31.12.2008.

Art. 1. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.