Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

achizitii intracomunitare

Doresc sa aduc produse de curatenie din Spania pentru a fii vandute in romania si as dorii sa stiu care sun autorizatiile sau ce trebuie sa fac ca sa fiu in legalitate .
-
Documente necesare la import
- factura comerciala externa - de la exportator
- factura de transport (daca acesta e platit separat) - de la exportator
- document de transport si asigurare marfa
- actele firmei exportatoare - de la exportator
- actele firmei importatoare
- licenta de import, daca e cazul - de la Ministerul de Externe
- certificat de origine a marfii - de la biroul vamal sau camerele de comert ale tarii exportatoare
- certificat de conformitate, de calitate - de la producator
- certificat de garantie - de la producator
- contract extern
- packing list - de la exportator
- alte avize, daca e cazul (certificate fito-sanitare, certificate sanitar-veterinare, certificate de abilitare etc.)
- declaratia vamala de import

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Vedeti ca Spania face parte din UE si nu se ma vamuiesc marfurile!!!!!!!!!!!!
Si nici licente de import nu se mai elibereaza!!!!!!!!!!!