avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

achizitii intracomunitare

Doresc sa aduc produse de curatenie din Spania pentru a fii vandute in romania si as dorii sa stiu care sun autorizatiile sau ce trebuie sa fac ca sa fiu in legalitate .
-
Cel mai recent răspuns: ContSters20225 , utilizator 10:26, 22 Octombrie 2008
Documente necesare la import
- factura comerciala externa - de la exportator
- factura de transport (daca acesta e platit separat) - de la exportator
- document de transport si asigurare marfa
- actele firmei exportatoare - de la exportator
- actele firmei importatoare
- licenta de import, daca e cazul - de la Ministerul de Externe
- certificat de origine a marfii - de la biroul vamal sau camerele de comert ale tarii exportatoare
- certificat de conformitate, de calitate - de la producator
- certificat de garantie - de la producator
- contract extern
- packing list - de la exportator
- alte avize, daca e cazul (certificate fito-sanitare, certificate sanitar-veterinare, certificate de abilitare etc.)
- declaratia vamala de import

Ultima modificare: Miercuri, 22 Octombrie 2008
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Vedeti ca Spania face parte din UE si nu se ma vamuiesc marfurile!!!!!!!!!!!!
Si nici licente de import nu se mai elibereaza!!!!!!!!!!!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Import din ucraina savincostin savincostin va rog sa ma ajute cineva cu raspunsul la o intrebare ce documente sunt necesare pentru importul de tarate di ucraina? Am un srl. va multumesc (vezi toată discuția)
Acte necesare pt importul de alimente miromania2000 miromania2000 buna ziua as dori sa import din uniunea europeana produse alimentare, dulciuri ambalate,seminte de floarea soarelui ,ulei si a.m.d si nu stiu unde sa ma duc ce ... (vezi toată discuția)
Acte necesare import produse alimentare Sorin09 Sorin09 Buna ziua, Vin la dumneavoastra cu o rugaminte. Intentionez sa import din Grecia produse alimentare (ulei de masline si masline), pentru a fi comercializate ... (vezi toată discuția)