Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot apela la CEDO?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot apela la CEDO?

Prin decizie a tribunalului judetean cererea de anulare a deciziei de recalculare a pensiei emisa in baza oug 735/2010 si mentinerea in plata a deciziei de pensie emisa in baza legii 164/2011 a fost respinsa.In noiembrie

2011 curtea de apel a admis cererea si a hotarat anularea deciziei de recalculare si mentinerea in plata a cuantumului stabilit prin decizia emisa in baza legii 164/2001. Casa de pensii sectoriala nu a tinut seama si a emis in prima decada a lunii decembrie 2011 o asa zisa decizie de revizuire in baza oug 1/2011.In asemenea situatie putem apela direct la CEDO?Ce articole din conventia pt. drepturile putem sa pretindem ca au fost incalcate?
PS.aceeasi Curte de apel la alta persoana a emis aceeasi hotarare dar cu precizarea :"....pana la intervenirea unei cauze legale".Sa inteleg ca aceasta persoana trebuie sa o ia de la capat in sensul tribunal,curte de apel si numai dupa aceea cedo? Va multumesc anticipat pentru lamurire.
De principiu cerinta de admisibilitate CEDO privind epuizarea cailor de atac interne este indeplinita daca a fost parcursa o singura data procedura judiciara nationala. Daca revizuirea priveste in esenta aceleasi aspecte ca cele stabilite deja prin hotarare judecatoreasca cu consecinta lipsirii de efecte a acesteia din urma, atunci ne putem afla in situatia unor incalcari ale drepturilor prevazute de conventie, cel mai probabil a art. 6 din Conventie (CEDO) privind dreptul la un proces echitabil si a art. 1 din Primul Protocol Aditional la Conventiei. Mai multe nu cred ca se pot spune decat dupa cunoasterea in concret a deciziei Curtii de Apel si a deciziei de revizuire.